ایده های چیدمان اتاق خواب + 15 راه برای استفاده حداکثری از فضا

ایده های چیدمان اتاق خواب + 15 راه برای استفاده حداکثری از فضا

ایده های چیدمان اتاق خواب جزء ضروری هر طراحی اتاق خواب است. نحوه چیدمان اتاق خواب شما تأثیر زیادی بر عملکرد فضای شما خواهد داشت، بنابراین مهم است که آن را به درستی انجام دهید.

چه به دنبال ایجاد پناهگاه آرام خود باشید و چه برنامه ریزی فضایی برای پذیرایی از مهمانان، کلید یک طراحی موفق اتاق خواب متعادل کردن عملی بودن و سبک است و خوشبختانه ایده های زیادی وجود دارد که این دو را به هم پیوند می دهد.

برای کمک به الهام گرفتن از شما، مجموعه‌ای از ایده‌های اتاق خواب را گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کند فضای عالی را به همراه چند نکته مفید از متخصصان بچینید.

1. با موقعیت تخت شروع کنید

هنگام طراحی چیدمان اتاق خواب، مهمترین تصمیمی که باید گرفته شود این است که تخت را در کجا قرار دهید. به عنوان بزرگترین قطعه مبلمان در اتاق، تأثیر زیادی بر نحوه عملکرد، ظاهر و احساس فضا خواهد داشت.

هنگام طراحی اتاق خواب، تخت همیشه در اولویت قرار می‌گیرد و شما اطراف آن را طراحی می‌کنید. معمولی‌ترین چیدمان اتاق خواب این است که وقتی وارد اتاق می‌شوید، سر تخت رو به شما باشد.

محل قرارگیری تخت

2. از نماهای زیبا نهایت استفاده را ببرید

هیچ چیز مانند بیدار شدن با یک منظره زیبا نیست که شما را در یک چارچوب ذهنی خوب برای بقیه روز قرار دهد، بنابراین اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک اتاق خواب روستایی با مناظر زیبا دارید، حتماً تخت را با یک فضای روشن قرار دهید.مراقب باشید که یک چیدمان اتاق خواب ایجاد کنید که مبلمان در آن پوشیده نباشد یا مانع از پنجره نشود  و پنجره هایی را انتخاب کنید که به راحتی به عقب کشیده شوند.

چیدمان اتاق خواب ساده ایرانی

3. از معماری سرنخ بگیرید

با وجود بسیاری از ایده‌های چیدن اتاق خواب، انتخاب از بین آن‌ها ممکن است سخت باشد که بدانید از کجا شروع کنید، اما اغلب سرنخ‌هایی در معماری فضا وجود دارد. اگر خانه ای زیبا و پر از ویژگی های اصلی مانند دیوار سنگی دارید، پس چرا تخت خود را به عنوان راهی برای نمایش واقعی آن به عنوان بخشی از طراحی خود قرار ندهید؟

چیدمان اتاق با دیوار سنگی

4. یک جا برای نشستن ایجاد کنید

اگر اتاق خواب بزرگی دارید یا به دنبال ایده های اتاق خواب اصلی هستید پس چرا به ایجاد یک فضای نشیمن آرام فکر نکنید؟

داشتن یک قسمت نشیمن اضافی در کنار اتاق نشیمن، مکانی اضافی برای فرار در پایان روز فراهم می کند، به خصوص زمانی که می خواهید زمان آرامی را به دور از شلوغی خانه اصلی داشته باشید. اگر قسمت نشیمن اضافه می‌کنید، آن را در نزدیکی پنجره قرار دهید تا از مناظر لذت ببرید.

فضای نشیمن در اتاق

5. چیدمان اتاق خواب با زوایای ناخوشایند

در حالی که ممکن است دارای ویژگی‌های مشخصی مانند تیرهای سقف چوبی باشند، اتاق خواب‌هایی با سقف‌های شیب‌دار مانند اتاق‌های زیر شیروانی می‌توانند طراحی ایده‌های چیدمان اتاق خواب را بسیار دشوار کنند. با این حال، با برخی تفکرات هوشمندانه، این فضاهای نامناسب می توانند اتاق خواب های چند منظوره زیبایی را همانطور که در این چیدمان مبتکرانه نشان داده شده است بسازند.

از طاقچه های نامناسب با تعبیه کمد و همچنین یک حمام رول لوکس پشت پرده برای ایجاد یک فضای داخلی سرگرم کننده بهترین استفاده را برده اند. 

چیدمان اتاق خواب با زوایای ناخوشایند

6. یک جای نشستن در پنجره ایجاد کنید

چه برای جمع شدن با یک کتاب خوب قبل از خواب و چه برای لذت بردن از منظره هوایی از باغ، افزودن یک صندلی پنجره در اتاق خواب راهی عالی برای ایجاد یک پناهگاه آرام است.

صندلی کنار پنجره

7. فضای برای آرایش ایجاد کنید

اگر فضا اجازه می دهد، در نظر بگیرید که یک قسمت از چیدمان اتاق خواب خود را به یک قسمت آرایش اختصاص دهید. هیچ ایده ای برای اتاق رختکن بدون آینه بزرگ و میز آرایش کامل نمی شود. برای داشتن ظاهری شیک و ساده، میز را بین کمدهای توکار قرار دهید، همانطور که در این طرح انجام شده است و حتماً یک چهارپایه برای نشستن روی آن قرار دهید. اصلاح مو یا آرایش و همچنین یک صندلی راحت برای نشستن هنگام پوشیدن کفش. در صورت امکان، ایده خوبی است که میز آرایش را نزدیک یک منبع نور طبیعی قرار دهید.

چیدمان اتاق خواب زن و شوهر

8. فضایی برای میز درست کنید

اگر فضایی برای یک دفتر کار خانگی ندارید، اتاق خواب می‌تواند در طول روز به عنوان فضای کار تبدیل شود، اما اگر به چیدمان اتاق خواب با میز تحریر فکر می‌کنید، حتماً محل قرارگیری آن را در نظر بگیرید.

بیشتر مردم دوست دارند اتاق خوابشان مکانی برای استراحت باشد، بنابراین اگر از آن به عنوان فضای کاری نیز استفاده می کنید، سعی کنید میز را دور از تخت قرار دهید تا فضایی مجزا در اتاق ایجاد کنید. اگر قرار است یک میز کار تعبیه شود، ممکن است مطمئن شوید که نزدیک به نور طبیعی و در حالت ایده‌آل در مقابل پنجره قرار گیرد.

میز تحریر در اتاق خواب

9. فضای خود را منطقه بندی کنید

آیا از اتاق خواب اصلی خود به عنوان یک فضای چند منظوره استفاده می کنید؟ آیا به عنوان یک دفتر کار خانگی یا شاید فضایی برای انجام یوگا دو برابر می شود؟ شاید بخواهید یک اتاق رختکن ایجاد کنید؟ منطقه بندی فضا با استفاده از پرده یا صفحه نمایش مستقل می تواند راهی سریع برای تعریف مناطق مجزا باشد. البته این بستگی به اندازه فضا و اینکه آیا شکل به تقسیم بندی می دهد یا خیر بستگی دارد. انتخاب یک ایده پرده اتاق خواب شفاف راهی عالی برای جدا کردن قسمت‌های اتاق خواب است، زیرا می‌تواند به فضای خواب کمک کند تا در شب احساس صمیمی‌تری داشته باشد و در عین حال فضای کلی را در طول روز روشن نگه می‌دارد.

فضابندی اتاق خواب

10. از اصول فنگ شویی استفاده کنید

تقارن یک ترفند طراحی داخلی است که برای ایجاد چیدمان های متناسب استفاده می شود و برای اتاق خواب عالی است. در فنگ شویی تصور می شود که جفت ها انرژی هماهنگ را تقویت می کنند، بنابراین فنگ شویی اتاق خواب خود را با استفاده از این اصول فنگ شویی برای دو نفر تنظیم کنید.

 

بهترین راه برای چیدمان اتاق خواب چیست؟

بهترین راه برای چیدمان اتاق خواب به عوامل زیادی از جمله اندازه، شکل و هدف فضا بستگی دارد برای مثال، یک اتاق خواب مستر نیاز به چیدمان متفاوتی نسبت به اتاق خواب مهمان یا اتاق خواب کودک دارد. 

آیا فضای نشیمن وجود خواهد داشت؟ میز؟ یک ساز موسیقی؟ هنگامی که کاربردهای مختلف اتاق خواب را مشخص کردید، ایجاد یک چیدمان متعادل و تعیین نقطه کانونی عناصر کلیدی برای ایجاد یک چیدمان منسجم هستند.

در حالی که نوع اتاق خواب چیدمان را تعیین می کند، برخی از اصول طراحی وجود دارد که در بین بسیاری از طراحان داخلی رایج است.

در یک چیدمان کلاسیک که ما معمولاً دنبال می‌کنیم این است که تخت خود را در مرکز نمایان‌ترین دیوار قرار دهید و اگر فضای کافی دارید، دو پاتختی به هر طرف اضافه کنید. توصیه می‌کنم تخت را در مرکز دیوار اصلی قرار دهید و در صورت امکان، اطمینان حاصل کنید که هیچ پنجره‌ای را مسدود نمی‌کند.

فضاهای آرام، آرامش بخش، چیدمان های متقارن انتخاب خوبی هستند زیرا هارمونی و تعادل را به ارمغان می آورند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: