دکوچید دکوچید
مرتب کردن اتاق خواب در 10 مرحله

مرتب کردن اتاق خواب در 10 مرحله

یکی از مهمترین بخش های خانه شما بدون شک اتاق خواب شماست. اینجا جایی است که می توانید از دنیا فاصله بگیرید و فقط استراحت کنید.اما، اگر اتاقی به هم ریخته و نامرتب دارید، لذت بردن در آنجا واقعاً دشوار می شود! نگران نباشید در ادامه این مطلب دکوچید با مرتب کردن اتاق خواب به صورت عملی آشنا می شوید.

این ایده ها به شما کمک می کند تا یک اتاق خواب نامرتب را به محیط آرامش بخشی که باید باشد تبدیل کنید. ما همچنین نکاتی داریم که به شما کمک می‌کند تا مدت‌ها پس از اتمام مرتب‌سازی و سازمان‌دهی آن را حفظ کنید!

چگونه اتاق خواب را با وسایل زیاد مرتب کنم؟

اگر وسایل زیادی دارید، ایجاد یک اتاق خواب تمیز و منظم بسیار دشوار است. به همین دلیل است که همیشه باید سعی کنید قبل از شروع به سازماندهی اتاق خواب خود را شلوغ کنید.
اگر کمد یا کمد شما پر از لباس است، آنها را بیرون بیاورید و ببینید چه چیزی را می توان بدون عذاب وجدان اهدا کرد یا بیرون ریخت.

مرتب کردن اتاق خواب با وسایل زیاد

از شلوغ شدن اتاق خواب جلوگیری کنید

همچنین می‌توانید قانون «یکی ورود، یکی بیرون» را امتحان کنید: اگر چیز جدیدی وارد کمدتان شد، از شر کالای قدیمی‌ای خلاص شوید که دیگر خوشبختی نمی‌آورد. در این صورت مجبور نخواهید بود که به تمیز کردن آن ادامه دهید زیرا در حال تمیز کردن آن هستید!

برای مرتب کردن اتاق خواب این کار را با کتاب‌ها نیز انجام دهید، اگر کتابی سال‌هاست که کاملاً دست نخورده روی میز خواب شما می‌نشیند، شاید دیگر ارزش نگه‌داشتن آن را نداشته باشد!
و همه آن موارد احساسی را فراموش نکنید. اگر آنها فقط فضا را اشغال می کنند و اتاق شما را شلوغ تر می کنند، هیچ فایده ای برای نگه داشتن آنها برای همیشه وجود ندارد!
به خود اجازه دهید این اشیاء را بیرون کنید تا در عوض فضای بیشتری برای خاطرات شاد ایجاد کنید.
همیشه می‌توانید ابتدا از آن عکس بگیرید تا راهی ملموس برای به خاطر سپردن آن داشته باشید، اما یک عکس در رایانه شما فضای بسیار کمتری نسبت به مورد واقعی اشغال می‌کند.

چگونه اتاق خواب کوچک خود را مرتب کنم؟

هنگام مرتب کردن اتاق خواب کوچک، مهم است که در مورد فضای ذخیره سازی خود خارج از کشو فکر کنید.

اگر در اتاق خواب خود کمد یا قفسه ای برای نگهداری لباس و سایر وسایل شخصی ندارید، باید به راه حل های دیگری فکر کنید. ما چند نقطه را پوشش می دهیم که می توانید از آنها برای صرفه جویی در فضای اتاق خود استفاده کنید.

از فضای زیر تخت خود استفاده کنید

اگر فضای موجود در اتاقتان کم است، فضای اضافی زیر تختتان را فراموش نکنید! فضای ذخیره سازی تخت به طور جدی یک تغییر دهنده بازی است.

از سازمان دهنده های زیر تخت استفاده کنید و از فضای اضافی تخت برای نگهداری و سازماندهی وسایل خود استفاده کنید.

استفاده از فضای ذخیره‌سازی تخت می‌تواند به شما در سازماندهی کفش‌ها، لباس‌های فصلی یا اسنادی که نمی‌دانید کجا قرار دهید کمک می‌کند

از سازماندهی کفش های روی در استفاده کنید

استفاده از فضای عمودی در یک اتاق خواب کوچک می تواند بخش مهمی از مرتب کردن اتاق خواب شما باشد. فضای عمودی به این معنی است که می توانید چیزها را روی هم قرار دهید یا از فضای دیوار خود به درستی استفاده کنید.

پشت درب اتاق خواب اغلب تلف می شود، اما برای فضای ذخیره سازی اضافی عالی است. این فضای عمودی بسیار ارزشمند است، به خصوص اگر اتاق خواب کوچکی دارید.

برای صرفه جویی در فضای کمد یا کف از یک سازماندهی درب استفاده کنید! آنها برای نگهداری کفش عالی عمل می کنند.

آنها علاوه بر ذخیره کفش، برای چندین مورد نیز کار می کنند. می توانید از آنها برای کمربند، کراوات، لوازم جانبی کوچک یا هر چیز نسبتاً مسطح استفاده کنید.

استفاده از یک سازمان دهنده و درب خود به عنوان فضای ذخیره سازی باعث می شود فضای زیادی در قسمت های دیگر اتاق شما بازگردانده شود.

حتی اگر نمی‌خواهید یک سازمان‌دهنده داشته باشید، اضافه کردن قلاب‌ها به پشت درب می‌تواند فضای ذخیره‌سازی آسان ارزان در اختیار شما قرار دهد.

نظم دهی اتاق خواب کوچک

وقت چیدمان اتاق خواب

کیت ایبوستون متخصص حرفه ای چیدمان در شرکت  tidy mind و عضو هیت مدیره انجمن حرفه ای (APDO) میگوید: این امر که اتاق خواب برای تبدیل شدن به یک مکان بزرگ برای چیدمان لباسها و بسته های غیر مجلل و مورد نیاز استفاده میشود، بسیار بدیهی است. به علت خصوصی بودن و عدم دسترسی افراد غریبه به اتاق خواب شما، این محل مکانی خواهد بود برای آخرین چیدمان و مرتب سازی که باید به آن توجه ویژه ای کرد. به نظر باید این اتاق خواب مکانی امن برای خواب و آرامش باشد. پس باید تعداد وسایل ذخیره شده در آن حتی المقدور کم باشد.

برای شروع مرتب کردن اتاق خواب این مراحل را دنبال کنید :

مرحله اول- وسایل خود را به سه بخش تقسیم کنید.

هارشا راتنایاک مدیر عامل شرکت CEO of London junke  میگوید: از روش سه جعبه برای کمک به تصمیم گیری در مورد وسایلی که باید نگهداری شود، دور ریخته شود و یا انبار شود، استفاده کنید تا به کردن اتاق خواب کمک کنید. برای هر مورد جعبه ای در نظر بگیرید. برای وسایلی که میخواهید نگهداری کنید، نظم و ترتیب قائل شده و مکان آن را در نظر بگیرید. مثلا اینکه در کمد، دراور لباس و یا داخل پاتختی و همچنین میز آرایش قرار داده شود. برای وسایل دور ریختنی هم میتوان پس از جمع کردن آنها و مشخص شدن وضعیت شان، آنها را دور ریخت و یا هدیه کرد و یا فروخت. برای وسایلی که نیاز به انبار شدن دارند، ابتدا باید با قرار دادن نام آنها بر روی برچسب، نامگذاری شده و سپس دسته بندی و در انتها از اتاق خواب خارج شوند.

مرتب کردن کمد لباس

مرحله دوم- به سراغ دراور و کمد لباس بروید.

کیت ایبوتسون میگوید: نسبت به لباسهایی که نمی پوشید، بیرحم باشید. اکثر مردم(80%) تنها 20% از لباسهای داخل کمد خود را میپوشند و با هر بار مراجعه به لباسهای داخل کمد دچار خستگی در تصمیم گیری میشوند. در این حالت تنها انتخاب شما، انتخاب از میان این لباسها و وسایل است، پس سریع اقدام کنید.

مرحله سوم- ساماندهی لباس ها در کمد لباس

ویکی سیلوردون، طراح حرفه ای در شرکت  you need a Vicky  میگوید: یک کمد لباس مرتب، کلیدی است برای اینکه شما در هنگام صبح سریعتر از خانه خارج شوید. قرار گرفتن لباس های آستین بلند در کنار هم، لباسهای آستین کوتاه در کنار هم و دامن ها در کنار دامن ها، کمد لباس شما را برای انتخاب راحتتر، آماده میکند. لباسهای زیر و جوراب ها و دیگر وسایل تاشدنی را حتما در داخل دراور قرار دهید تا فضای کمد لباس وسیع تر شود.

مرحله چهارم-  بسته بندی و خارج کردن لباسهای خارج از فصل

کیت میگوید: بهترن جا برای قرار دادن لباسهای خارج فصل، در بالای کمد و یا زیر تخت خواب است. در این صورت تا زمان فصل بعد خیالتان از نگهداری این دست لباسها راحت خواهد بود.

بالش های زیاد روی تخت خواب

مرحله پنجم- عادت کنید که لباسهای بی استفاده را دور بریزید

کیت میگوید: عادت به ترک لباسهای بی استفاده مثل خارج کردن لباسهای شب در هنگام روز و تعویض آن با لباسهای روز میباشد. این کار باعث، بوجود آمدن نظم و شکل جدیدی از شما در طول روز و در محل کار خواهد شد.

مرحله ششم- تخت خواب و کشوهای تخت خواب خود را منظم کنید

استفاده از کشو تخت خواب و چیدمان داخل آنها کمک بسیاری به مرتب کردن اتاق خواب خواهد کرد.

مرحله هفتم- استفاده از جاکفشی

کفشهای مورد نیاز خود را داخل جاکفشی قرار داده و اضافه ها را نیز تا حد ممکن هدیه بدهید.

مرحله هشتم- لوازم جانبی اضافه نداشته باشید

استفاده از چند بالش بر روی تخت خواب، در انتها شما را مجبور به انتخاب یکی از میان آنها خواهد کرد. پس از همان ابتدا، انتخاب خود را انجام دهید. سعی کنید در انتخاب اولیه خرید لباس و لوازم مورد نیاز خود توجه کافی داشته باشید.

مرحله نهم- خلاصی از اقلام شکسته

برای مرتب کردن اتاق خواب سعی کنید از شر وسایل شکسته و بی استفاده خلاص شوید.

مرحله دهم- حذف مبلمان غیر ضرور از اتاق خواب

اندی بریگز، طراح داخلی در شرکت spaceslide  میگوید: سعی کنید از مبلمان غیر ضرور و حجیم در اتاق خواب استفاده نکنید. قرار دادن یک صندلی به عنوان صندلی میز آرایش در اتاق خواب کوچک، کافی به نظر میرسد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: