دکوچید دکوچید
اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ کابینت آشپزخانه نخستین چیزی است که در دیدن نمای هر آشپزخانه به چشم می‌آید. از طرفی، زمان زیادی از زندگی خانم‌های خانه‌دار در آشپزخانه سپری می‌شود. از سوی دیگر، آشپزخانه‌های امروزی باز هستند و رنگ کابینت‌ها در برابر دید همه کسانی قرار می‌گیرد که در هال و پذیرایی خانه حضور دارند. این نکته را هم نمی‌توان ندیده گرفت که بسیاری از خانواده‌ها وعده‌های غذایی خود را نیز در این محیط میل می‌کنند.

همه این نکته‌ها دلیل کافی برای شما است تا رنگ کابینت‌های خود را با دقت و با توجه به اصول ترکیب‌بندی و هارمونی رنگ‌ها انتخاب کنید. اما آیا اصولی برای انتخاب رنگ کابینت‌های آشپزخانه وجود دارد؟

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

برای انتخاب رنگ کابینت‌های آشپزخانه، اصول مختلفی را باید مورد توجه قرار دهید که بهتر است نگاهی به برخی از مهم‌ترین آنها داشته باشیم:

1- اندازه آشپزخانه را در نظر بگیرید

اندازه آشپزخانه شما نخستین عامل مهم در انتخاب رنگ کابینت‌ها است. در آشپزخانه‌های کوچک، شما باید از کابینت‌هایی به‌رنگ روشن استفاده کنید تا فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان دهد. در مقابل آن، دست شما در رنگ‌آمیزی کابینت آشپزخانه‌های بزرگ باز است و از هر رنگی می‌توانید در آنها استفاده کنید.

 2- به نور آشپزخانه توجه داشته باشید

آشپزخانه‌های کم‌نور نیاز به کابینت‌هایی با رنگ روشن دارند، اما آشپزخانه‌های پرنور و روشن پذیرای هر رنگ کابینتی هستند. البته اگر آشپزخانه شما کوچک، اما پرنور است، باز باید انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را از بین رنگ‌های روشن انجام دهید.

نور آشپزخانه

3- هماهنگی رنگ کابینت با رنگ دیوارها و کف آشپزخانه را از یاد نبرید

یکی از نکته‌های مهم در انتخاب رنگ کابینت، هماهنگی آن با رنگ دیوارها و زمین است. البته اگر رنگ دیوارها و زمین از بین رنگ‌های خنثی انتخاب شده باشند، با هر رنگ کابینتی هماهنگ می‌شوند.

4- رنگ کابینت آشپزخانه را با رنگ دکوراسیون خانه هماهنگ کنید

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در زمان انتخاب رنگ کابینت‌ها، رنگ غالب دکوراسیون در فضای زندگی شما است. برای مثال اگر شما از دکوراسیونی به سبک ایرانی و قالی‌های قرمز بهره می‌برید، کابینت‌های سیاه مینیمال مناسب شما نیست.

بیشتر بخوانید : کابینت آشپزخانه کوچک

5- کابینت‌ها را در هماهنگی با سبک دکوراسیون خانه انتخاب کنید

سبک ساخت دکوراسیون آشپزخانه شما باید با سبک دکوراسیون خانه‌تان هماهنگ باشد. پس از آن نیز رنگ کابینت‌ها باید هماهنگ با سبک مورد نظر شما باشد. برای مثال، کابینت‌های مینیمال و مدرن را می‌توان به‌رنگ سیاه و خاکستری درآورد. اما این رنگ‌ها مناسب کابینت‌های کلاسیک نیستند.

6- سلیقه شخصی شما تعیین‌کننده است

در بین همه مواردی که گفته شد، گزینه‌های بسیاری برای انتخاب وجود دارد. شما می‌توانید انتخاب‌های مختلفی با آشپزخانه‌ای به هر اندازه، با هر مقدار نور و با هر سبکی داشته باشید. در اینجا سلیقه شخصی شما وارد عمل می‌شود و انتخاب را نهایی می‌کند.

 جدیدترین رنگ کابینت آشپزخانه

روانشناسی رنگ کابینت آشپزخانه

هر رنگ تاثیرات روحی و روانی خاصی بر روی انسان‌ها می‌گذارد که به اثرات روانی رنگ‌ها بر روی روان انسان یا روان‌شناسی رنگ‌ها معروف است. روان‌شناسی رنگ کابینت آشپزخانه هم از اصول کلی روان‌شناسی رنگ‌ها جدا نیست. به این ترتیب، پیش از انتخاب هر رنگی برای کابینت‌ها و فضای آشپزخانه، بهتر است این اثرات را بشناسیم و سپس با دیدی باز، رنگ دل‌خواه خود را انتخاب کنیم.

اثرات روانی و کاربردهای جدیدترین رنگ کابینت آشپزخانه

انواع رنگ‌ها می‌توانند به‌صورت یکدست یا ترکیبی در یک آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این رنگ‌ها جزو جدیدترین رنگ‌های کابینت به شمار می‌روند که مدتی است توجه بیشتری به آنها شده است. برای بررسی این رنگ‌ها، ابتدا نگاهی به اثرات روانی رنگ مورد نظر می‌اندازیم و سپس کاربرد آن را در یک آشپزخانه امروزی بررسی می‌کنیم:

کابینت سفید

سفید رنگی خنثی، و نمایانگر روشنی، پاکی و آرامش است. رنگی خالص و ناب که جزو گروه رنگ‌های سرد نیست، اما استفاده گسترده از آن فضا را سرد می‌کند. رنگ سفید فضای آشپزخانه شما را بازتر، بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهد. این رنگ برای آشپزخانه‌های کم‌نور هم رنگ بسیار مناسبی است. در صورت بزرگ بودن آشپزخانه و زیاد بودن کابینت‌های سفید، برای گریز از سرد شدن فضا، کمک گرفتن از رنگ‌های گرم یا قهوه‌ای چاره‌ساز است.

رنگ کابینت آشپزخانه سفید

کابینت‌هایی با رنگ و طرح چوب

کابینت‌هایی با رنگ و طرح چوب روح طبیعت و فضای طبیعی را به زندگی شما می‌آورد. رنگ چوب طیف گسترده‌ای از کرمی روشن تا قهوه‌ای تیره را در بر می‌گیرد. استفاده از یکی از این رنگ‌ها یا ترکیبی از دو یا سه رنگ از بین آنها می‌تواند فضای آشپزخانه شما را زیبا، طبیعی و دل‌نشین سازد. رنگ کابینت آشپزخانه با طرح چوب بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌هایی به سبک روستیک یا روستایی است. البته استفاده از این رنگ و طرح در آشپزخانه‌های مدرن و کلاسیک هم زیبا و کاربردی است.

بیشتر بخوانید : کابینت ایکیا

کابینت قهوه‌ای روشن

قهوه‌ای رنگی پرانرژی است که انسان را از نظر ذهنی و احساسی تحت تاثیر قرار می‌دهد. گرمای این رنگ القاکننده گرمای خانواده، محبت و دوستی است. احساس آسایش و امنیت از دیگر اثرات وجود این رنگ در محیط است. یک نکته مهم دیگر درباره این رنگ، طبیعی بودن آن است. رنگ کابینت آشپزخانه قهوه‌ای یادآور طبیعت و درختان جنگل است. از بهترین ویژگی‌های رنگ قهوه‌ای آن است که این رنگ با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شود.

کابینت قهوه‌ای روشن

کابینت یاسی

رنگ یاسی یادآور شکوفه‌ها در فصل بهار و آغاز تابستان است. این رنگ نور را به فضای آشپزخانه شما می‌آورد. رنگی مرموز، اما دوست‌داشتنی و غیرقابل‌توصیف که در طول روز تغییر می‌کند و در هر زمان از روز، به‌رنگی متفاوت دیده می‌شود. رنگ یاسی کابینت‌ها در تابش نور ساعت‌های مختلف شبانه‌روز، رنگ‌های خاکستری-نقره‌ای تا آبی روشن را هم به نمایش می‌گذارد.

کابینت طوسی

طوسی رنگی بی‌تفاوت است و با توجه به نوع تیرگی یا روشنی آن، اثرات مختلفی در محیط می‌گذارد. طوسی روشن فضا را در حد تعادل نگه می‌دارد، اما طوسی تیره فضا را تیره و خفه می‌کند. البته یک طراح دکور باتجربه می‌داند از رنگ طوسی به چه مقدار و در ترکیب با چه رنگی استفاده کند که نتیجۀ کار رضایت بخش باشد. رنگ کابینت آشپزخانه طوسی مناسب دکوراسیون مدرن و مینیمال است. به‌ویژه که در کنار صفحه کابینتی از جنس سنگ کوارتز یا سنگ‌های براق دیگر به کار گرفته شود.

انواع رنگ کابینت آشپزخانه

کابینت مشکی

مشکی رنگی قدرتمند است که استفاده از آن باید با احتیاط صورت گیرد. رنگ سیاه افسردگی‌آور است و می‌تواند باعث آشفتگی روحی و روانی انسان شود. اما همین رنگ، اگر با دقت در دکوراسیون شما استفاده شود، آن را شیک و مدرن می‌سازد. مشکی یکی از رنگ‌های مورد استفاده در سبک مینیمال است. توجه داشته باشید که ویژگی‌های منفی رنگ کابینت آشپزخانه سیاه در ترکیب با رنگ‌های دیگر به کنترل درمی‌آید.

برای مثال، استفاده از رنگ سفید یا رنگ چوب برای صفحه کابینت، می‌تواند از اثرات منفی رنگ سیاه بکاهد. بهره بردن از گل‌ها و گیاهان یا اشیاء رنگی بر روی کابینت‌ها نیز از دیگر راه‌های تعادل بخشیدن به وجود این رنگ در محیط است. رنگ روشن دیوارها و کف آشپزخانه هم از دیگر راه‌های کنترل تاثیر رنگ سیاه در محیط است.

بیشتر بخوانید : اصول نورپردازی آشپزخانه

کابینت سورمه‌ای تیره

رنگ آبی رنگی آرام و آسمانی است، اما هرچه تیره‌تر شود، یادآور شب و تیرگی است. سورمه‌ای تیره از رنگ‌های پرکاربرد در آشپزخانه‌های مدرن و مینیمال است. از این رنگ هم می‌توان به‌عنوان رنگ کابینت آشپزخانه استفاده کرد، اما بهتر است با به‌کارگیری رنگ‌های دیگر، تیرگی آن را متعادل‌تر کنیم. استفاده از رنگ‌های گرمی مانند قرمز و نارنجی در کنار سورمه‌ای، می‌تواند آن را زیباتر کند. رنگ سفید و طیف رنگ‌های قهوه‌ای هم کابینت‌های سورمه‌ای را زیباتر نشان می‌دهند.

کابینت سورمه‌ای تیره

کابینت آبی

یکی از نکته‌های مهم که باید درباره تاثیر روانی رنگ آبی بدانید، این است که این رنگ برانگیزاننده اشتها نیست. پس بهتر است در کنار آن از یک رنگ گرم هم استفاده کنید. می‌توان گفت بهره بردن از رنگ مکمل آبی، یعنی قرمز یا حتی نارنجی و قهوه‌ای در برخی از فضاهای آشپزخانه، فضا را زیباتر و دل‌نشین‌تر نشان می‌دهد.

کابینت استخوانی

رنگ استخوانی رنگی خنثی است، اما استفاده زیاد از آن جلوه‌ای نسبتا سرد به آشپزخانه شما می‌دهد. این رنگ در کنار قهوه‌ای یا رنگ‌های دیگری که برای زمین و دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشپزخانه شما را زیبا و دیدنی می‌سازد. رنگ کابینت آشپزخانه استخوانی بیشتر در دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما استفاده از آن در آشپزخانه‌های مدرن هم پذیرفته‌شده و زیبا است.

ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه

در بسیاری از آشپزخانه‌های قدیمی و مدرن از دو رنگ هماهنگ در کنار هم استفاده می‌شود تا ترکیب رنگی زیباتری شکل گیرد. در این آشپزخانه‌ها، ابتدا یک رنگ به‌عنوان رنگ اصلی کابینت‌ها انتخاب می‌شود و در کنار آن، یک رنگ مکمل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب این رنگ‌ها در ترکیب رنگ‌های کابینت آشپزخانه بر اساس اصول مختلفی صورت می‌گیرد.

برای مثال، در ترکیب رنگی آشپزخانه‌ها، گاهی از دو رنگ تیره و روشن، مانند قهوه‌ای تیره در کنار رنگ چوب روشن استفاده می‌شود. گاهی نیز دو رنگ مکمل، مانند سبز و قرمز به کار گرفته می‌شود. گاهی هم دو رنگ متضاد مانند سفید و سیاه در کنار هم قرار می‌گیرند که جلوه‌ای مدرن و مینیمال به آشپرخانه شما می بخشند. ترکیب رنگی سرد و گرم، مانند آبی تیره و نارنجی، نیز یکی دیگر از ترکیبات رنگی معمول در آشپزخانه‌ها است.

ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه
بهترین ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه

سخن پایانی

در پاسخ این سوال که بهترین رنگ کابینت آشپزخانه چه رنگی است، هیچ‌گاه نمی‌توان پاسخ مشخصی داد. همان‌طور که گفته شد، انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه به گزینه‌های مختلفی بستگی دارد و مجموع آنها است که باید مورد توجه قرار گیرد. پس از در نظر گرفتن همه موارد در انتخاب رنگ کابینت‌های یک آشپزخانه، سلیقه شخصی شما به میان می‌آید. در این شرایط از بین همه گزینه‌های مطرح، بهترین انتخاب خود را انجام دهید و فضایی دل‌نشین و زیبا برای خود فراهم کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: