دکوچید دکوچید
اصول نورپردازی آشپزخانه + انواع و نکات بسیار مهم

اصول نورپردازی آشپزخانه + انواع و نکات بسیار مهم

نور‍‌ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین پدیده‌های جهان است که زیبایی و گرما را برای ما به ارمغان می‌آورد. این روزها نور در دکوراسیون منازل از عناصر بسیار مهم به‌شمار می‌آید. آشپزخانه در حقیقت قلب یک خانه است. با رعایت اصول نورپردازی آشپزخانه، می‌توان زندگی در یک خانه‌ی زیبا، روشن و رویایی را تجربه نمود. با ما همراه شوید تا بدانید چگونه می‌توان از بهترین نورپردازی در آشپزخانه بهره گرفت.

‌نورپردازی چیست؟

از زمان طلوع خورشید تا هنگام غروب، نور طبیعی، شدت رنگ‌ها را در محیط خانه‌ی ما تغییر می‌دهد. حتماً متوجه شده‌اید که در پاییز، رنگ نارنجی، در زمستان رنگ آبی و به‌طور کلی رنگ های ملایم در زمستان و رنگ زرد درطول تابستان بیشتر به چشم می‌آیند. از این‌رو به‌نظر می‌رسد، نورها، سایه‌ها و تاریکی‌ها، عناصر تزیینی لازم‌الاجرایی هستند. شناخت این اجزاء و استفاده‌ی به هنگام آن‌ها، به زیبا‌تر شدن محیط زندگی کمک موثری می‌نماید. هنگامی که نور طبیعی در دسترس نباشد، نورپردازی آشپزخانه یا محیط‌های دیگردرخانه یا محل کار، به‌طور مصنوعی، این امکان را به ما می‌دهد که فعالیت‌ها‌ی روزمره‌ی خود را ادامه دهیم.

‌نورپردازی چیست

انواع نور‌پردازی آشپزخانه

هنگامی که خانه‌‍‌‌ای ساخته می‌شود، وسایل انتخاب شده در آن، بخشی از زندگی روزمره‌ی ما خواهد شد. توجه به نورپردازی هم امری بسیار مهم درخانه است. برای این کار لازم است، موقعیت و زوایای خانه، به‌منظور مشخص ساختن مناطقی که از تابش نور خورشید در طول روز بهره‌مند هستند، شناسایی شوند. به این ترتیب می‌توانیم با استفاده از بهترین روش‌های نورپردازی، از نور طبیعی برای زیبایی و روشنایی خانه بهره ببریم. پس از غروب خورشید هم با نورپردازی‌ توسط نو‌رهای مصنوعی، می‌توان جهت روشنی و زیبایی خانه اقدام نمود. معمولاً نورپردازی درآشپزخانه با دو هدف انجام مي‌شود، به اين ترتيب دو نوع نورپردازی آشپزخانه را مي‌توان برشمرد.

نور‌پردازی معمولي آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه تاثیر زیادی در دکوراسیون پذیرایی دارد زیرا امروزه آشپزخانه بخشی از سالن پذیرایی به‌شمار می‌آید. نورپردازی معمولی آشپزخانه فقط به‌منظور ایجاد روشنایی انجام مي‌شود. در نورپردازی معمولی، از منابع نوري به بهترين وجه، فقط به‌منظور روشنايي بهتر استفاده مي‌شود.

نور‌پردازی دکوراتیو آشپزخانه

معمولاً اکثر افراد خانواده زمان نسبتاً زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانند. علاوه بر این که خانم خانه بیشتر اوقات خود را برای پختن غذا در اشپزخانه می‌گذراند، افراد خانواده نیز زمان زیادی را برای صرف غذا در این محیط سپری می‌کنند. اما خوردن غذا در جایی که از نظر دکوراسیون و نور به‌طرز جذابی تزیین شده است، بسیار جالب و لذت‌بخش خواهد بود. پس چه بهتر که از نورپردازی در زیبایی هر چه بیش‌تر این مکان استفاده شود. 

در صورتی‌که از نور برای بهبود دکوراسیون استفاده شود، نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه انجام می‌شود. با استفاده از نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه، دیگر آشپزخانه فقط جایی برای غذا خوردن نیست، بلکه به محلی برای لذت بردن از لحظه‌های زندگی تبدیل می‌شود.  

نور‌پردازی دکوراتیو آشپزخانه

روش‌هاي نور‌پردازی آشپزخانه

نورپردازی‌ها با توجه به مناطق مختلف خانه، با روش‌های متفاوتی انجام مي‌شوند. در مورد نورپردازی آشپزخانه، معمولاً به روش‌های زیر عمل می‌شود:

نور‌پردازی سقف آشپزخانه

تکیه بر نوری که از سقف به وسط آشپزخانه می‌تابد، موجب خواهد شد تا محیط کار برای آماده‌‌سازی مواد غذایی در سایه قرار بگیرد. توصیه می‌شود این نور که از وسط سقف، از بالا و به‌طور مستقیم می‌تابد، همراه با نور تاكيدي براي روشن شدن كابينت‌ها، استفاده شود، تا از ايجاد مزاحمت سايه‌ها جلوگيري شود.

اگر از چراغ‌هاي آويز براي نورپردازی آشپزخانه استفاده مي‌كنيد، دقت نمایید که تعداد آن‌ها فرد باشد. هنگام نصب نیز باید فاصله‌ی آن‌ها ازكانتر در حدود 76 سانتي‌متر باشد. در سقف‌هاي كاذب نیز باید به‌جاي نور‌هاي نقطه‌اي از نورپردازی خطي و در يك راستا استفاده نماييد.

نور‌پردازی سقف آشپزخانه

نور‌پردازی بالای سینک و ظرفشویی آشپزخانه

به‌منظور نورپردازی آشپزخانه جهت سینک ظرفشویی، بهتر است از پرتو‌ی نور تامین شده‌ای که درست بالای سینک و زیر کابینت قرار داده شده است، استفاده نمایید. 

سینک‎‌ها معمولاً در جایی نصب می‌شوند که ممکن است در طول روز، نور طبیعی در آن جا نتابد. هم‌چنین  بیشتر مواقع در نبود نور طبیعی، نیاز به استفاده از سینک وجود دارد. از این رو بهتر است چند نور نقطه‌ای یا چند آویز کوچک در بالای سینک نصب شوند. اما دقت داشته باشید شدت نور این منابع نوری زیاد نباشد.

نور‌پردازی بالای سینک و ظرفشویی آشپزخانه

نورپردازی داخل هود، شلف‌ها و ویترین‌هاي آشپزخانه

نورپردازی در اين بخش‌ها كمك بسياري در زيبايي دكوراسيون آشپزخانه شما خواهد داشت. برای نورپردازی آشپزخانه در قسمت شلف‌ها  و ویترین‌ها که معمولاً در کنج دیوار‌ها قرار می‌گیرند، از لامپ‌های توکار، شیلنگ‌ها و ریسه‌های مخفی استفاده می‌شود. البته از این روش برای باکس‌هایی که محل قرارگرفتن وسایل برقی نظیر مایکروفر هستند، نیز استفاده می‌شود. با این روش نورپردازی رنگی و شاد، به‌شرط استفاده از رنگ‌های متضاد یا متناسب با رنگ شلف‌ها، می‌توان به زیبایی آشپزخانه و برجسته کردن ویترین‌ها افزود. در ضمن لازم است از يك منبع نور با شدت قوي در زير هود استفاده شود.

نورپردازی داخل و بيرون کابینت آشپزخانه

 • برای نورپردازی كابينت‌ها بهتر است از روش‌هاي زير استفاده نماييد :
 • در قسمت‌هاي بالاي كابينت‌ها مي‌توانيد از منابع روشنايي استفاده کنید.
 • در سقف‌هاي مرتفع مي‌توان از پیشخوان كابينت‌ها برای نصب منابع نور‌هاي بالاتاب به‌منظور ایجاد نور، استفاده کرد.
 • براي تنظيم نور زير كابينت‌ها بايد اين نور‌ها در نزديك لبه‌ی جلويي كابينت نباشند و همين‌طور نزديك به كاشي‌هاي بين كابينتي هم جاي مناسبي براي آن‌ها نيست. جاي مناسب اين منابع نوري را باید با تغيير مكان تا لحظه‌ی ايجاد بهترين روشنايي بيابيد.
 • توجه داشته باشيد نور بالاي كابينت‌ها را با شدت متوسط انتخاب نماييد و نور داخل‌شان را با شدت بسيار كم در نظر بگيريد.
 •  سعی كنيد منبع روشنایی در لبه‌ی جلویی و زیرکابینت قرارداشته باشد. این منابع باید ازدید افرادی که در نزدیکی کابینت نشسته‌اند، پنهان بماند.
 • مي‌توان از چند نور نقطه‌اي كوچك براي يكنواخت شدن سايه‌ها كمك گرفت. اين نور‌هاي نقطه‌اي بالاي كابينت‌ها  بايد با كابينت هم‌تراز باشند و در يك رديف قرارگيرند.
 • براي زير كابينت‌ها هم مي‌توانيد از نورهاي خطي مخفي استفاده نماييد. توجه داشته باشيد نور مخفي زير كابينت‌ها حتي‌الامكان باید به سمت پايين باشد. نورهای پايين‌تاب در آشپزخانه‌های کوچک‌تر، سبب تاکید بر رنگ کابینت‌ها می‌شوند و در نتیجه این رنگ‌ها، پررنگ‌تر به‌نظر می‌رسند.
 • برای روشنایی داخل کابینت‌ها بهتر است از ریسه های ال‌ای‌دی استفاده شود. لازم به ذکر است برای کابینت‌های با درب شیشه‌ای می‌توانید در قسمت عقب کابینت، از یک یا چند چراغ مناسب استفاده کنید.
 • نورپردازی داخل کابینت
نورپردازی بیرون کابینت آشپزخانه

نورپردازی کشوهای کابينت‌ آشپزخانه

در این قسمت از نورپردازی آشپزخانه توجه داشته باشید باید از چراغ‌هایی استفاده نمایید که هنگام بازکردن کشو‌ها، روشن و هنگام بستن کشوها، خاموش شوند.

نور‌پردازی کانتر (جزیره)

کانتر یکی از بخش‌های اصلی در نورپردازی آشپزخانه است، زیرا در اکثر مواقع برای آماده سازی غذا، از آن استفاده می‌شود. لذا لازم است دارای نورپردازی مناسب باشد.

 • برای روشن کردن کانتر می‌توانید چراغ‌های زیر کابینتی استفاده کنید.
 • بهتر است از منابع نوری برای روشن شدن سطح کانتر استفاده نمایید که بتوانند نور را به‌طور منظم روی سطح کانتر منتشر کنند.
 • بهتر است نور‌های روی جزیره‌ی مرکزی را بر مداری جدا از نورپردازی‌های دیگر و تحت کنترل داشته باشید. از طرفی می‌توانید با به‌کارگیری نورهای پایین‌تاب، جزیره یا کانتر را نورپردازی کنید.

 

بیشتر بخوانید : کابینت کلاسیک

نكات مهم در در نور‌پردازی آشپزخانه

هركارحرفه‌اي به فوت كوزه‌گري خود نياز دارد. بنابراین لازم است تا به چند فوت كوزه‌گري زیر در نورپردازی آشپزخانه توجه نماييد:

استفاده از سنگ‌هاي تزئيني در نور‌پردازی

براي يك نورپردازی دكوراتيو آشپزخانه مي‌توانيد از سنگ‌هاي تزئيني و نيمه‌ شفاف در قسمت‌هاي مختلف به‌خصوص دركانتر يا جزيره استفاده نماييد. قرار دادن منابع روشنايي مخفي در اين سنگ‌ها، به‌نحو چشم‌گيري در زيبايي نورپردازی آشپزخانه موثر خواهد بود.

استفاده ديمرها در نور‌پردازی

براي كنترل ميزان شدت نور و صرفه‌جويي در مصرف برق، استفاده از ديمر‌ها توصيه مي‌شود. به‌وسيله‌ی اين ديمر‌ها مي‌توانيد ميزان نور مناسب را براي قسمت‌هاي مختلف نظير هود، كابينت‌ها و بالاي كانتر يا جزيره تنظيم نماييد.

تاثير كف آشپزخانه در نور‌پردازی

هر چند معمولاً در منازل مسكوني از وسايل روشنايي در كف استفاده نمي‌شود، اما استفاده از مواد و متريال‌هايي كه در كف‌سازي آشپزخانه استفاده مي‌شوند، اگر از رنگ‌هاي روشن و براق انتخاب شوند، مي‌توانند در انعكاس و جلوه‌گر شدن نورپردازی آشپزخانه كمك فراواني داشته باشند.

نورپردازی کف آشپزخانه

توجه به ايمني در نور‌پردازی آشپزخانه

هنگام نصب تاسيسات در نورپردازی آشپزخانه بايد دقت داشته باشيد که در صورت رسيدن آب به سيم‌كشي‌ها و لامپ‌ها، احتمال اتصالي و برق‌گرفتگي وجود خواهد داشت. همين‌طور سيم‌كشي‌ها نبايد در نزديكي اجاق گاز يا منابع گرمايي ديگر قرار گيرند. تمامي سيم‌كشي‌ها بايد در مكان هايي دور از رطوبت و گرما انجام شوند. توصيه مي‌شود بيشتر از شيلنگ‌ها و لامپ‌‍‌هاي LED وSMD  استفاده نماييد. هم‌چنین لازم است حتماً از افراد مجرب براي نورپردازی آشپزخانه كمك بگيريد و خودتان به‌تنهايي به انجام نورپردازی اقدام ننماييد.

کنترل نور‌پردازی تاکیدی در آشپزخانه

هنگامی که می‌خواهیم روی سطح میز یا کانتر را روشن کنیم، نورپردازی تاکیدی بر روی میز فقط باید در محدوده‌ی میز نگاه داشته شود. بنابراین لازم است تا از متمرکز کردن نورهای رو به پایین بر روی صندلی‌ها خودداری نمایید، زیرا این نورها سایه‌های نامطلوبی بر روی صورت افرادی که بر صندلی‌ها نشسته‌اند، ایجاد می‌کنند. به‌علاوه گرمای حاصل از تابش این منابع نوری سبب ایجاد احساس ناراحتی خواهد شد.

کلام آخر

وقتی شما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اید تا آشپزخانه‌ای با کابینت‌ های زیبا داشته باشید، در صورتی که از نورپردازی آن غافل شوید، در حقیقت نیمی از زیبایی کابینت‌های خود را نمایان نکرده‌اید. نورپردازی آشپزخانه کمک می‌کند تاکابینت‌ها دارای رنگ، مدل و طراحی به‌مراتب جذاب‌تری شوند.

شاید شما هم از دسته افرادی هستید که فکر میکنند چیدمان چند چراغ و ریسه، کار چندان سختی نیست و از عهده‌ی هر فردی بر می‌آید. اما باید گفت نورپردازی آشپزخانه باید مطابق با روش‌های به‌روز و استاندارد انجام شود. این کار با استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های مدرن امکان‌پذیر است. اگر نورپردازی آشپزخانه به‌صورت اصولی انجام شود، شما می‌توانید زندگی در یک آشپزخانه‌ی مدرن و زیبا را تجربه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: