فروش اقساطی محصولات دکوچید تا سقف ۲۴ ماه

چیدمان تابلوها روی دیوار

برخلاف تصور عمومی نحوه‌ی نصب تابلو بر روی دیوار امری سلیقه‌ای و بی‌قاعده نیست. راهکارها و قوانینی وجود دارد که اگر شما می‌خواهید دکوراسیونی زیبا و بی‌نقص داشته باشید هرگز نباید آن‌ها را فراموش کنید.برای مثال تابلویی که برای اتاق انتخاب می‌کنید باید با اندازه‌ی اتاق و اندازه‌ی مبلمان شما همخوانی داشته باشد. تابلوهای کوچک برای مکان‌های بزرگ، و تابلوهای بزرگ برای مکان‌های کوچک به‌هیچ‌ وجه مناسب نیستند.

چیدمان تابلو

برای چیدمان صحیح و زیباتر تابلوها نکاتی حائز اهمیت است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

 

اندازه مناسب تابلو در منزل


اولین و مهمترین اصل در استفاده از تابلوها در منزل سایز و اندازه متناسب با دیوار و مبلمان خونست. انتخاب تابلویی که بیش از حد کوچک یا بزرگ باشه مثل یک تکه اضافی همیشه مزاحم و آزار دهندست. بنابراین اگر تابلوی مورد نظر را روی دیوار پشت مبل یا تخت قرار میدهید به این نکته دقت کنید که اندازه ی ایده آل تابلو به مبلمان را دو به سه در نظر بگیرید طوری که مبل از هر دو طرف مقداری بزرگتر از تابلو باشد. همچنین در صورتی که قرار است تابلو روی دیواری مستقل نصب شود باید رابطه 4 به هفت را محاسبه کنید.با اندازه گیری طول و عرض دیوار هر عدد رو در 0/571 (نسبت 4 به هفت) ضرب کنید که ابعاد بدست آمده طول و عرض تابلو را مشخص میکند.

اندازه مناسب تابلو دیواری

 

ارتفاع مناسب برای نصب تابلو در منزل

برای آنکه بدانید بهترین فاصله برای نصب تابلو چه اندازه ایست یادتان باشد به حالت کلی هر تابلو باید حدود ۱۵۲ الی ۱۵۶ سانتیمتر با سطح زمین فاصله داشته باشد؛ اگر سقف ساختمانی بلند باشد این میزان از ارتفاع را تا حدود ۱۶۵ سانتی در نظر خواهیم گرفت. یادتان باشد محل قرارگیری هر تابلو به‌شدت تحت تأثیر اشیای دیگری است که در اطرافش قرار دارند. اگر این روش برای شما سخت است، می‌توانید جایی که انتخاب کرده‌اید تا تابلو را نصب کنید، در نظر بگیرید که مبلمان زیر آن حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر تا انتهای تابلوی نصب‌شده فاصله داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که دقت کنید بدون در نظر گرفتن در و پنجره تابلو دقیقاً وسط مبلمان شما نصب شود.

برای نصب کردن چندین تابلو کوچک در کنار یکدیگر باید ابتدا آن‌ها را به‌ صورت یک مجموعه در نظر بگیرید، سپس به‌ منظور یافتن ارتفاع مناسب نصب تابلو، تابلوی وسطی را انتخاب کرده و مرکز آن را مشخص کنید. پس ‌از این کار توجه کنید که این مجموعه باید حدود ۱۵۲ سانتی‌ متر تا زمین فاصله داشته باشد.

نصب تابلو دیواری

 

حواستان به وسایل اتاق هم باشد

هنگام چیدمان تابلوها و قاب عکس ها به هارمونی آنها با وسایل اتاق هم توجه کنید. همه چیز در کنار هم به چشم می آید و فضای اتاق را تشکیل می دهد بنابراین سعی کنید از تابلوهایی که با وسایل اتاق هماهنگ هستند استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید تابلوها را جایی قرار دهید که کاملا و به راحتی دیده شوند و وسایل دیگر جلوی آنها را نگیرند یا تابلوها مانع کار لوازم دیگر اتاق نشوند. مثلا اگر نتوانید در کابینت ها را به خط وجود قاب عکس زیر آن باز کنید باید جای قاب عکس را عوض کنید. تابلوها را زیاد بالا یا خیلی پایین هم نصب نکنید. طبق روال عادی و معمولی عمل کنید و همه چیز را به طور طبیعی رعایت کنید.

چیدمان قاب عکس

 

اصل هدایت چشم

بیایید فرض کنیم که قصد داریم چند تابلو را بر روی یک دیوار خالی نصب کنیم. در هنگامی‌ که دیوار موردنظر نزدیک مبلمان و یا پلکان نباشد، بهترین روش برای چیدن تابلوها چگونه است؟

در این صورت باید به قانون هدایت چشم رجوع کنیم. به عبارتی وقتی به تابلوهای نصب‌ شده بر روی دیوار می‌ نگریم باید چشم ما مسیری خاص را طی کند. خط نگاه از نقطه‌ای آغاز و در نقطه‌ای به پایان برسد. در این صورت توجه و تمرکز دوچندان شده و به عبارتی چشم گمراه نمی‌شود.بهترین حالت برای این چیدمان حالت اسپیرال یا حلزونی می‌باشد. در حالت حلزونی درست مانند لاک حلزون نگاه از داخل به سبکی دایره‌وار چرخیده و به بیرون می‌رسد. به عبارتی تابلویی که در مرکزیت باشد چشم را به سمت تابلوهای بیرونی هدایت می‌کند.اگر قصد دارید که یک تابلوی دایره‌ای شکل  را به جمع چند تابلوی مربعی و مستطیلی اضافه کنید، باید دقت داشته باشید که تابلوی دایره‌ای شما در مرکز توجه و ترجیحاً بزرگ‌تر و برجسته‌تر از سایر تابلوها باشد. بهترین محل برای قرار گرفتن تابلوی دایره‌ای در ابتدا و یا در انتهای اسپیرال است.

حالت چیدمان مربعی برای تابلوهای مستطیل شکل ( برای مثال شش تابلو مستطیلی، سه عدد در بالا و سه عدد در پایین) و چیدمان مستطیلی برای تابلوهای مربعی شکل (سه تابلو مربعی در یک راستا، عمودی و یا افقی) نیز می‌تواند مناسب باشد. 

نصب قاب عکس

 

شکل هندسی تابلو اهمیت دارد

وقتی از تابلو حرف می‌زنیم منظورمان تنها تابلوی نقاشی یا یک عکس قاب گرفته نیست. در اینجا ما واژه‌ی تابلو را به انواع دیوارکوب‌ها نظیر آینه‌، ساعت، دیوار آویزهای سرامیکی و چینی، و... تعمیم می‌دهیم، پس می‌توان از این قواعد برای تمامی این محصولات استفاده نمود.در بازار امروزه اکثر تابلوها مربع و یا مستطیل شکل هستند و سایر اشکال هندسی کمتر در بین آن‌ها دیده می‌شود. برای دیزاین و آویختن هریک از این اشکال هندسی بر روی دیوار قواعد خاص و مختلفی وجود دارد.برای مثال شما می‌توانید سه تابلوی مستطیل هم‌اندازه را در یک راستا در کنار هم قرار داده تا نتیجه یک مربع و یا یک مستطیل شود. اگر چند تابلو مستطیل شکل با اندازه‌های مختلف و با موضوع یکسان دارید، می‌توانید آن‌ها را از بزرگ به کوچک و به‌صورت افقی در کنار هم بچینید.برای چند تابلو هم‌اندازه‌ی مربعی شکل، درصورتی‌که تابلوها دنباله‌ی یک تصویر خاص نباشند و اِعمال چیدمان خاصی برای آن‌ها ضروری نباشد، زیباترین حالت ممکن نصب آن‌ها از سمت بالا به پایین و در یک راستا است. دقت شود که چیدمان افقی برای تابلوهای مربعی شکل ازلحاظ بصری چندان زیبا نیست و چیدمان عمودی در اولویت است.

چیدمان قاب عکس روی دیوار

 

رنگ قاب عکس ها را با هم هماهنگ کنید.

قبل از چیدن عکس ها و تصاویرتان روی دیوار قاب و چارچوب دور آنها را با هم هماهنگ کنید. بهتر است که برای همه عکس هایتان از قاب های یک شکل و یکسان استفاده کنید تا ظاهر مرتب تر و بهتری داشته باشند اما اگر این امکان وجود نداشت دقت کنید که هنگام چیدمان چند تایی قاب عکس ها، تصاویری که قاب های شبیه به هم دارند را کنار هم بچینید. مثلا قاب عکس های سیاه را با هم و قاب های چوبی یا فلزی را هم در یک ردیف و یک گروه نصب کنید.

 • از الگوهای مناسب استفاده کنید.
 • دقت کنید که قاب های سفید و آبی معمولا با هم هماهنگ می شوند و می توانند کنار هم قرار بگیرند.
 • یادتان باشد باید نحوه چیدمان قاب عکس هایتان هدفمند باشد و از ایده های خوبی برای چینش آنها استفاده کنید.
 • اگر نمی دانید چطور رنگ قاب ها را با هم تنظیم کنید از رنگ سیاه و سفید استفاده کنید.

یادتان باشد که قاب های سیاه و سفید معمولا با هر رنگی هماهنگ می شوند

رنگ قاب عکس

 

تابلوهای چند تکه

تابلوهای چندتکه که اخیراً طرفداران بسیار زیادی پیداکرده‌اند تابلوهایی هستند که تصاویر آن‌ها دارای محوریت موضوع بوده و یا در راستای یک محور هستند. این تابلوها عموماً به‌صورت مستطیلی و در سه قطعه یا بیشتر ارائه می‌شوند. به دلیل اینکه این تابلوها در دنباله‌ی یکدیگر هستند دست ما برای تزیین و جابجایی آن‌ها تا حدود زیادی بسته است.

برای انتخاب محل مناسب نصب تابلوهای چندتکه حتماً به وجود فضای کافی و مناسب بر روی دیوار دقت نمایید. این تابلوها به دلیل این‌که توجه زیادی را به سمت خود جلب می‌کنند ترجیحاً باید در محلی نصب گردد که فضای خلوت‌تری داشته و ساعت، سایر تابلوها و... در اطراف آن‌ها موجود نباشد. هم‌چنین بهتر است که این تابلوها در سایز بزرگ انتخاب شده و دارای طرحی واضح و رنگ‌بندی مناسب باشند.

تابلوی چند تکه

 

روش های فانتزی و خلاقانه

خلاقیت را دست‌ کم نگیرید. شما می‌توانید با کمی خلاقیت و طرح یک ایده‌ی جدید، تابلوها و یا عکس‌های خود را به روش‌هایی نوین بر روی دیوار نصب کنید. این ایده‌ها می‌تواند به‌اندازه‌ی خلاقیت و نوآوری شما گسترده باشند.برای مثال ایده‌ی عکس‌های وصل شده به یک بند رخت فانتزی می‌تواند برای اتاق‌خواب و اتاق کودک جالب و هیجان‌انگیز باشد. آویختنِ عکس‌ها و یا تابلوها از سیم‌های نازک فلزی و یا رشته‌های پلاستیکی نامرئی نیز ایده‌ای خلاقانه  است که می‌تواند حالتی فانتزی و مدرن داشته باشد.

قاب عکس فانتزی

 

و یا طرحِ درست کردن یک ساعت با تابلوهای دیواری که امروزه بسیار باب شده است. روش درست کردن این ایده بسیار آسان است. کافی است که شما بجای دوازده جایگاهِ شماره‌ی ساعت، دوازده عدد عکس و یا تابلوی کوچک را حول مرکزیت موتور و عقربه‌ ها قرار دهید تا یک ساعت منحصربه‌ فرد و خلاقانه داشته باشید.

قاب عکس طرح ساعت

 

چیدمان دقیق

برای این نوع چیدمان باید عکس‌هایی با سایزهایی متفاوت انتخاب کنید و آن‌ها را به شکلی در کنار هم بچینید که دقیقاً در کنار هم قرار بگیرند. این روش بهترین روش برای چیدن عکس‌های سیاه‌ وسفید است و ظاهری خلاقانه به خانه شما می‌بخشد.کافی است قاب عکس‌ها را به‌گونه‌ای کنار هم قرار دهید که تشکیل یک مربع و یا مستطیل منظم را بدهد. این روش برای افرادی که دوست دارند خانه‌ای منظم داشته باشند مناسب است.

چیدمان دقیق قاب عکس

 

چیدمان پلکانی

برای چیدمان قاب عکس‌ها در دیواره کنار پله‌ها روش‌های بسیاری وجود دارد ولی ساده‌ترین روش این است که از پائین پله‌ها شروع کنید و قاب عکس‌ها را به‌موازات پله‌ها قرار دهید و کم‌ کم به سمت بالا هدایت کنید. به این صورت آلبوم قاب عکس‌های شما نیز به شکل پلکان خواهد بود. در بالای راه‌ پله بهتر است که تابلوها در یک آرایش پلکانی همسو و موازی با پلکان، و با فاصله‌ی یکسان از هر پله نصب شوند. به عبارتی شما با بالا رفتن از پله‌ها، به‌طور هم‌زمان می‌توانید از تماشای تابلوها لذت ببرید بدون این‌ که لازم باشد برای مشاهده‌ی آن‌ها به بالا و پایین نگاه کنید.

چیدمان پلکانی قاب عکس

 

این نوع چیدمان کلاسیک برای دیوارهایی که تردد زیادی داشته و نگاه افراد را به سمت بالا می‌کشند؛ مانند دیوارهای در امتداد راه پله‌ها، استفاده می‌شود.

 • برای راحتی در تمیز کردن و گردگیری بین ضلع پایینی تابلو و سطح هر پله حدود ۲۵ سانتی‌متر فاصله در نظر بگیرید.
 • تابلوی بزرگ را در بالای پله‌ی میانی قرار دهید و اندازه آن از سطح پله را با ارتفاع چشم تنظیم کنید.

نصب تابلو و قاب عکس در پله ها

 

چیدمان روی یک سطح

قاب عکس با اندازه‌های مختلف را در کنار هم بر روی قفسه‌های دیواری قرار دهید. سعی کنید در انتخاب عکس‌ها و قاب‌ها آن‌ها از رنگ‌های پررنگ با زمینه مشترک استفاده کنید. می‌تواند عکس‌ها را بروی قفسه کتاب‌ها و یا جا تلویزیونی نیز قرار دهید.

چیدن قاب عکس روی قفسه

چیدمان قاب عکس روی شلف

 

چیدمان بازتابی

برای چیدمان بازتابی باید یک خط افقی یا عمودی فرضی را در نظر بگیرید و قاب عکس‌ها را به‌صورت مرتب در دو طرف آن قرار دهید. به دلیل اینکه تابلو ها به صورت منظم چیده می شوند علاوه بر زیبایی می توانند بسیار چشمگیر باشند و می توان عکس های مرتبط و داستانی را از این طریق به نمایش گذاشت.

چیدمان تابلو و قاب عکس روی دیوار

 

سبک نامنظم

این سبک دست شما را برای چیدمان باز می گذارد، البته چیدمان نامنظم به معنای عدم تعادل نیست، بلکه در این سبک هم تعادل و توازن خاصی وجود دارد. این سبک برای قاب هایی با ابعاد و اندازه های مختلف بسیار مناسب و کارساز است و از آن برای ایجاد تمرکز و جلب نظر به یک نقطه ی خاص به طور مثال یک مبل به خوبی می توان استفاده کرد ابعاد دیوار هم برای این سبک چندان حائز اهمیت نمی باشد.

قاب عکس های مختلف

 

9 قاب عکس یک اندازه و یک مدل

محبوب‌ترین روش چیدمان قاب عکس‌ها در کنار هم استفاده از 9 عدد قاب عکس یک‌ شکل و یک اندازه است که به‌ صورت کاملاً مرتب و بافاصله‌های یکسان قرارگرفته‌اند. این روش بهترین انتخاب برای دفتر کار و عکس‌های خانوادگی است.

نصب قاب عکس منظم

 

یک تابلوی بزرگ

یکی از مکان های مناسب برای نصب تابلو ها دیوار پشت کاناپه در نشیمن شماست. اما توجه داشته باشید که اندازه قاب نباید بزرگتر از اندازه طول کاناپه باشد.تابلوهای بزرگ را بر دیوارهای اصلی نصب نمایید. اگر در هنگام خرید انتخاب شما تابلویی بزرگ بوده است، بهتر است به این نکته توجه کنید.

تابلوی بزرگ

 

یک تابلوی بسیار برجسته را بالای مبل آویزان کنید.

معمول‌ترین اشیایی که بالای مبل قرار می‌گیرند تابلوها هستند. اما اگر آن تابلو ملایم و کمرنگ باشد یا با هم‌رنگ دیوار  باشد جلوه زیبایی نخواهد داشت. اگر می‌خواهید بالای مبل را به یک نقطه‌ی کانونی برای جلب توجه مهمانان تبدیل کنید، بهترین انتخاب استفاده از یک تابلوی چشم‌گیر رنگی متفاوت از دیوار دارد نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند. سعی کنید ابعاد آن بزرگ وطرح آن پررنگ و ترسیمی باشد. چشم‌گیر بودن اثر هنری یعنی این‌که وقتی کسی وارد اتاق می‌شود بلافاصله متوجه آن اثر هنری شده و آن بیش از هر چیز دیگری دراتاق نظر بیننده را به خود جلب کند.

نصب تابلوی بزرگ در نشیمن

 

چیدمان مارپیچ

در این روش یک قاب عکس را به‌عنوان نقطه شروع انتخاب کنید و عکس‌های دیگر را به صورت مارپیچ دور آن بچینید. شما میتوانید با استفاده از این نوع چیدمان یک خط داستانی در عکس هایتان ایجاد کنید.

نصب تابلو به صورت مارپیچ

 

مقالات مرتبط:

نقش فضاها در چیدمان اتاق خواب
چیدمان بهاری اتاق خواب و سرویس خواب
اثر رنگها در سرویس خواب و اتاق خواب
منبع:
برچسب ها: چیدمان تابلو


  ارسال نظر
  نظرات بعد از تایید مدیریت چاپ خواهند شد.
  عبارت داخل تصویر
  جستجو

  چیدمان تابلوها روی دیوار
  چیدمان تابلوها روی دیوار

  چیدن تابلو و قاب عکس بر روی دیوار یکی از ایده‌های دکوراسیون داخلی خانه است که طرفداران بسیاری دارد و در بسیاری از خانه‌ها می‌توان دیواری را دید که از عکس‌های خانوادگی اعضای خانه و خاطرات آن‌ها پرشده است و یا تابلوهایی زیبا و متناسب با دکوراسیون منزل همراه قاب هایی زیاد به دیوار آویزان شده است. ...

  بیشتر بخوانید

  انواع کابینت آشپزخانه + مزایا و معایب
  انواع کابینت آشپزخانه + مزایا و معایب

  پرکاربردترین و جذاب‌ ترین قسمت هر خانه ‌ای که تاثیرعمده‌ بر زیبایی خانه دارد، آشپزخانه است. آشپزخانه، محور اصلی خانه شما ست و طبیعی ست که کارایی و جلوه بصری آن، حرف اول را می‌زند. کابینت‌ ها، مهم‌ ترین بخش آشپزخانه شما محسوب می‌شوند و در نگاه اول، توجه بیننده را به سمت خود جلب می‌نمایند، بنابراین در انتخاب کابینت آشپزخانه باید بسیار با دقت بود. ...

  بیشتر بخوانید

  استفاده از رنگ سال 2020 آبی کلاسیک در دکوراسیون
  استفاده از رنگ سال 2020 آبی کلاسیک در دکوراسیون

  در ابتدای سال رنگی به عنوان رنگ سال اعلام می شود و ویترین مغازه ها معمولا براساس همان رنگ دیزاین می شود و دکوراسیون منازل و بسیاری از اقلام و پوشاک مورد استفاده مردم به رنگ سال در فروشگاه ها عرضه می شود. از رنگ سال برای لباس و کیف و کفش تا رنگ مو و حتی در دکوراسیون منازل برای تهیه مبلمان ،سرویس خواب و حتی روتختی یا تابلوهای تزئینی استفاده می شود. در آغاز سال ۲۰۲۰ هم رنگ " آبی کلاسیک " به عنوان " ر...

  بیشتر بخوانید

  اصول دکوراسیون اتاق خواب عروس
  اصول دکوراسیون اتاق خواب عروس

  اتاق خواب در خانه هر فرد، مکانی برای آرامش و دوری از استرس‌های روزانه است. بنابراین نحوه چیدمان آن اهمیت خاصی دارد.شاخص‌‌هایی که حتما باید در چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب عروس ایرانی به آن توجه شود رنگ دکوراسیون، شامل سرویس خواب، نورپردازی، پرده و تزیینات می‌باشد. ...

  بیشتر بخوانید

  استفاده از آینه ها در دکوراسیون نشیمن و اتاق خواب
  استفاده از آینه ها در دکوراسیون نشیمن و اتاق خواب

  آینه ها به دلایل زیادی عالی هستند. آینه ها روشی عالی برای باز کردن یک فضا هستند ، آنها نور را منعکس می کنند ، فضاها را باز می کنند و فقط باعث می شوند اتاق ها به طور کلی بهتر به نظر برسند و با کمی خلاقیت ، آنها به راحتی می توانند تبدیل به محور نمایشی خانه شما شوند. ...

  بیشتر بخوانید

  40 مدل اتاق خواب، پلی میان سبک سنتی به مدرنیته
  40 مدل اتاق خواب، پلی میان سبک سنتی به مدرنیته

  سبک زندگی مدرن درون خانه ها و وسائل زندگی مثل چیدمان خانه، اتاق خواب، سرویس خواب و دیگر وسائل، آرام آرام به زندگی مردم وارد شده است.تغییرات روز بروز در طراحی منازل و خانه ها و تغییر سبک زندگی با سرعت بسیار در حال انجام است.

  بیشتر بخوانید
  مقایسه محصول

  جهت مقایسه دو یا سه محصول، صفحه محصول مورد نظر را باز کنید و سپس بر روی دکمه مقایسه محصول کلیک کنید

  تماس با کارشناس
  جهت برقراری تماس کارشناس با شما و پاسخ به سوالات شما، لطفا شماره تماس و نام خود را برای کارشناس ارسال نمایید.

  لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
  لطفا شماره موبایل خود را وارد نمایید.
  عبارت داخل تصویر
  لطفا عبارت داخل تصویر را وارد نمایید.