فروش اقساطی محصولات روتین و محصولات سفارشی، ۲۴ ماهه و بدون ضامن

راهنمای خرید و انتخاب سرویس خواب

مقدمه

در این مقاله شما در مورد تاریخچه سرویس خواب، تخت خواب و مسائل وابسته به آن و همچنین بررسی موضوعی از دیدگاه فنی و بهداشتی و غیره، برای خرید و انتخاب بهتر سرویس خواب و تخت خواب، نکات حائز اهمیتی خواهید خواند. همیشه پیدا کردن اطلاعات در مورد یک موضوع خاص می تواند بعنوان یک دغدغه وجود داشته باشد. اینکه این اطلاعات چقدر صحت داشته باشد و تا چه حد بتواند به ما کمک کند، هم موضوع خیلی مهمی است. در این مقاله ما سعی کردیم تجربیات چند ساله خود را در صنعت چوب با مقالات علمی و اطلاعاتی ترکیب کنیم تا بتوانیم هر آنچه شما درخصوص صنعت چوب (شاخه ورق های فشرده) و سرویس های خواب، نیاز دارید  را در اینجا جمع آوری کنیم. حال اگر احساس کردید همه یا بخش های خاصی از این مقاله هم به درد دوستان و آشنایان شما می خورد، حتماً این مقاله را برای آنها ارسال کنید. همچنین اگر در مورد موضوعی نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید، میتوانید این مسائل را با ما درمیان بگذارید تا متناسب نیاز مخاطبان خود، مطالب را جمع آوری کنیم.


خرید سرویس خواب یک و نیم نفره در طرح ها متنوع


من بعنوان نویسنده این مقاله به شما اطمینان خاطر خواهم داد که خواندن آن برای شما بسیار جذاب بوده و در پایان اطلاعات خیلی خوبی از این موضوعات بدست خواهید آورید. اگر شما اهمیت یک خواب خوب را بدانید، حتماً برای درک موضوعات مرتبط وقت خواهید گذاشت.  امیدواریم همراهی شما عزیزان را در سایر مقالات جامع را نیز داشته باشیم.

1 -  تاریخچه تخت خواب و سرویس خواب

اجداد ما مانند انسانهای امروزی، تمام تلاش خود را برای بدست آوردن یک خواب راحت انجام می دادند. برخی عادتها هرگز ترک نمی شوند. خستگی ناشی از سفرهای طولانی و مهاجرت و ترس از شکار شدن توسط حیوانات درنده و تلاش برای بدست آوردن غذا و خوراک و پوشاک، سبب میشد که در انتهای روز نیاز به خواب آرام احساس شود.

تخت خواب های اولیه بیشتر از مواد طبیعی موجود در طبیعت مثل کاه و یا خزهای طبیعی، برگ گیاهان یا پوست حیوانات ساخته می شد. یک تغییر مهم در مسیر تکامل تخت خواب، بالا رفتن آن ها از سطح زمین به منظور حفاظت در برابر خاک، آفات و جانورها بود. درغاری به نام(Sibudu) واقع درآفریقای جنوبی نمونه هایی از تخت خواب و ملحفه های دست ساز (تولید شده از سبزیجات و نیشکر که باعث دور کردن حشرات می شد) پیدا شده که سن آن به حدود 3600 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. تخت خواب هایی هم در یک روستای اسکاتلند پیدا شده است که همچون جعبه هایی از سنگ می باشند که با پرکننده های راحت طبیعی پر می شده اند و سن آن ها در حدود 2200 تا 3200 سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده میشود. مصری ها دارای تخت خواب هایی بودند که از چوب، پارچه های آویزان، سنگ ها و ستون ها و حتی طلا ساخته شده بود. مصری ها محل هایی را برای آسایش خود می ساختند و حتی از جواهرات، فلز، مروارید و عاج در تزئین مبلمان خود استفاده می کردند. همچنین در گذشته های دور ابزاری را شبیه به بالش های امروزی (ولی خیلی سخت تر) برای نگه داشتن سر ساخته بودند. یونانی ها هم در ساخت تخت خواب و جای خواب (سرویس خواب) از قدیمی ها هستند. در روم تشک ها با نی، یونجه و پشم پر می شد.

 

 تخت خواب

 تخت خواب

 تخت خواب

 تخت خواب فرعون

 

در قرن 12 هم کم کم تخت خواب های چوبی با افزایش قیمت چشمگیری ساخته شدند. خیلی از تخت خواب ها بعنوان نیمکت هم در طول روز مورد استفاده قرار می گرفت و به مرور شامل تغییرات شدند. حتی بعضی از تخت خواب ها بعنوان محلی برای نگهداری لوازم و گنجینه ها مورد استفاده قرار می گرفت.


خرید و قیمت سرویس خواب دو نفره با عرض های محتلف


از قرن 15 به بعد هم سایز تخت خواب ها بزرگ تر شد و از 8/1 و 2 متر به 1/2 تا 4/2 متر رسید. تشک ها اغلب با کاه پر میشد. ساختار تخت خواب ها بسیار ساده بود. شخصیت های بزرگ اموال خود را به همراه تخت خواب ها حمل می کردند و به همین دلیل تخت خواب ها بیشتر ساختار چارچوبی داشتند. در قرن شانزدهم نیز طراحی ها، سبک تر و تزئینی تر شد. قرن هفدهم قرن تخت های باشکوه نامیده می شد. لویی (XIV) تعداد بسیار زیادی تخت خواب های عجیب و غریب داشت. درحالی که 413 مورد تخت خواب در فهرست کاخ هایش قرار دارد. در قرن هجدهم بالش های پرشده از پَر برای اولین بار در آلمان مورد استفاده قرار گرفت.

پیدایش تخت خواب فلزی

از قرن هجدهم تخت خواب های فلزی پیدا شدند. جالب است بدانید در تبلیغ فروش این تخت خواب ها از مفهومی با عنوان آزادی از جانوران استفاده می شد. علت آن بود که دیگر حشراتی که می توانستند به چوب ها آسیب بزنند وجود نداشتند. بعد از قرن هجدهم به مرور تخت خواب ها شکل و شمایلی همچون تخت خواب های امروزی را به خود گرفتند و در طول زمان با تغییرات و طراحی های متفاوت سعی شد، بیشترین نیاز انسان را پوشش دهند. امروزه تخت خواب ها به سبب محدودیت های فضایی در اغلب شهرهای بزرگ، شکل و شمایلی پیچیده و با کاربردهای فراوان را به خود گرفته اند.

تخت خواب در روم باستان

در روم باستان، تخت خواب های بسیار بلندی ساخته و نیاز به داشتن پله های کوچک برای رفتن به داخل آنها بود. استفاده رومیان از تخت فقط برای خواب خلاصه نمیشد. بلکه از این تخت ها برای برگزاری جشنها و گردهمایی ها و همچنین مطالعه استفاده میشد. معمولا این تخت ها از نقره و برنز ساخته شده بود.

در قرون وسطا و دوره رنسانس اکثر تخت خواب ها با پرده های پرزرق و برق و گرانبها پوشیده میشد که جایگزین سایه بان ها گردیده بود. بر روی این تخت خواب ها نقاشی های تزیینی و برشهای چوبی زیبا بوجود آمده بود. تشک ها هم از پوست نارگیل و پنبه و پشم و حتی موی اسب پر میشد. اکثر پادشاهان در هنگام سفر، تخت خواب های خود را بوسیله ارابه ها حمل میکردند و با خود می بردند. کم کم در قرون 17 و 18 میلادی در داخل تشک ها از پارچه های نرم و پشم و یونجه و پنبه پر میشد.

 

تخت خواب

در تصویر بالا تخت خواب و مبل فرعون مصر را مشاهده می کنید

 

تخت خواب

نمونه برش خورده تخت خواب های اولیه

 

تخت خواب

تخت خواب در قرون 17 میلادی برای خدمتکاران قصر
 
 
2  -   سلامت شما در گرو داشتن یک سرویس خواب مناسب

بستر شما بخش مهمی از زندگی شما است. ما یک سوم زندگی مان را صرف خواب می کنیم، بنابراین تعجب برانگیز نیست که زمان خواب شما می تواند تاثیر بسزایی بر زندگی و بیداری شما داشته باشد. بنابراین تخت خواب و تشک خواب های ما بر روی هر جنبه ای از زندگی ما تاثیر گذار خواهد بود. این قسمت از مقاله راه های مختلفی را بررسی میکند که یک جای شیک مناسب می تواند نه تنها خواب شما را بهبود بخشد، بلکه سلامت ذهنی و جسمی شما را هم بهبود می بخشد.

حافظه بهتر با خواب بهتر

انتخاب یک تخت خواب با کیفیت برتر از تولید کنندگان ماهر مانند دکوچید می تواند در مقایسه با تخت خواب های با کیفیت پایین، میزان خواب شما را بی اندازه افزایش دهد. این بهبود سطح استراحت می تواند تأثیر بزرگی بر شیوه یادگیری ما و نحوه ذخیره خاطرات داشته باشد. در حالی که اکثر ما فکر می کنیم خواب به عنوان فعالیت منفعلی است و مغز ما در طول شب غیر فعال است. در واقع، مغز ما فرآیندی به نام consolidation را تشکیل می دهد که برای انتقال مهارت و اطلاعات به مناطق کارآمد و دائمی مغز کاربرد دارد. در حالی که شما می خوابید، به طور موثر در حال تمرین کردن چیزی هستید که در طول روز یاد گرفته اید. خواب نیز به شما در ایجاد ایده های جدید کمک می کند، زیرا اطلاعات در طول شب با یکدیگر همخوانی دارد و با تجربیات جدید همراه است تا مفاهیم کاملا جدیدی را ارائه دهد. به این ترتیب، دریافت مقدار سالم و کافی از خواب آرام برای یادگیری و آموزش بسیار مهم است.

بهبود سلامتی شما

خواب یک جزء حیاتی از سلامت شماست. داشتن مقدار مناسب خواب باعث می شود که شما بیمار نشوید. تحقیقات امروزی، کمبود خواب را به اختلالات مختلف مانند بیماری قلبی، حملات قلبی، دیابت و چاقی مرتبط کرده است. یک مطالعه نشان می دهد که پس از چهار روز خواب اختلال دار و نامناسب، افراد حاضر در آزمایش، دارای سطوح قند خون بودند که آنها را به عنوان پیش دیابتی توصیف می کنند. خواب خود را نادیده نگیرید، زیرا ممکن است سلامت شما را از بین ببرد.

کنترل وزن

به طور شگفت انگیزی، خواب خوب می تواند به شما کمک کند وزن خود را کنترل کنید. یک دلیل برای اثبات این موضوع آن است که هورمونی در بدن وجود دارد به نام هورمون لپتین، این هورمون در هنگام خواب نامناسب از بدن خارج می شود. فقدان این هورمون در واقع شما را گرسنه میکند و عاملی اشتها آور برای غذاهای پر چربی و کلسترول می شود.

استرس کمتر و خلاقیت بیشتر

آیا قادر به دسترسی به خلاقیت درونی نیستید؟ خوب، ثابت شده است که یک خواب شبانه به افزایش شادی و توانایی شما برای تفکر خلاق کمک خواهد کرد. اکثر بزرگسالان تقریبا 7 تا 8 ساعت نیاز به استراحت دارند. مطالعات نشان داده اند که تنها طی دو هفته خواب کمتر از آن، باعث  بروز مشکلات روانی می شود. این برای خلق و خوی شما بسیار بد است و می تواند عصبانی، تحریک پذیر و افسردگی شما را سبب شود. خواب مناسب تاثیر چشمگیری در بازدهی و فعالیت روزانه شما داشته و کمک شایانی به افزایش بهره وری شما در محیط کار می نماید.

جالب است بدانید افرادی مانند مارگارت تاچر نخست وزیر سالهای قبل انگلیس روزی تنها 4 ساعت میخوابید و مدیر شرکت تسلا تنها روزی دو ساعت می خوابد. ترامپ هم زمانی که رئیس جمهور نشده بود، روزی 4 ساعت میخوابید و تا ساعت 11و 12 شب کار میکرد. دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس، کار روزانه خود را از ساعت شش صبح شروع میکرد. در حالی که چرچیل زودتر از ساعت 11 صبح از خواب بیدار نمیشد.

استیو جابز مدیر اجرایی سابق اپل صبح خود را با یک سخنرانی انگیزشی آغاز میکرد.  وی در اواخر عمر خود، هر روز به جلوی آیینه میرفت و دلیل خوشحالی آن روز را برای خود مطرح کرده و پاسخ میداد. بیل گیتس روزانه یک ساعت به دویدن بر روی تردمیل میپردازد و او نیز صبح خود را زود آغاز میکند.

زاکربرگ خالق فیس بوک، همیشه تی شرت خاکستری به تن دارد و معتقد است، پیراهن های مشابه وقت وی را در تصمیم گیری در خصوص انتخاب لباس، تلف نمیکند. او معمولا کم میخوابد و تا ساعت 6 صبح با کارمندان فیس بوک در حال گفتگو است. بنیانگذار آمازون، غول تجارت الکترونیک، اعتقاد کامل به هشت ساعت خواب روزانه دارد و روز کاری خود را پس از خوردن یک صبحانه مفصل آغاز میکند.

3   -    نور اتاق خواب

تأثیر نور درمحیط اتاق خواب

نور اثر عمیقی بر روی خواب دارد. قرارگرفتن در معرض نور در اوایل روز، بدن و ذهن را تحریک می کند. نور احساس بیداری، هوشیاری و انژری را تحریک می کند. قرار گرفتن در معرض نور در طول شب موجب مشکلات جدی برای خواب انسان میگردد. وجود نور در محیط خواب سبب می شود زمان خواب عمیق به تعویق افتاده و یا در طول شب بصورت مکرر موجب بیداری گردد.

تأثیر تاریکی بر روی خواب

تاریکی برای خواب ضروری است. عدم وجود نور در محیط، سیگنالی را به بدن می فرستد که زمان استراحت است. قرار گرفتن در معرض نور در طول شب باعث برهم خوردن زمان داخلی بدن میشود و مکانیسم بیولوژیکی بدن را تحت شعاع قرار میدهد. ملاتونین (Melatonin) در مغز بعنوان هورمون خواب یا هورمون تاریکی شناخته می شود. ترشح این هورمون سیگنال لازم برای خواب را در بدن ایجاد می کند. احساس آرامش، افزایش خواب آلودگی و کاهش درجه حرارت بدن از اثرات این هورمون است. ملاتونین در اوایل شب در سطح پایینی قرار دارد و در طول شب میزان آن رشد می کند و در حدود ساعت 3 شب به بیشترین مقدار خود می رسد. ملاتونین در صبح زود سقوط می کند و روند سقوط آن در طول روز با وجود نور، بیشتر می شود. قرار گرفتن در معرض نور در طول شب باعث افت ترشح این هورمون و کاهش کیفیت خواب می گردد و همین امر باعث بروز مسائل بیولوژیک بیشماری می گردد.

سرویس خواب

مشکل نور برای خواب در زندگی های مدرن

در طول تاریخ، انسان نیازی به جستجوی تاریکی نداشت. ظهور برق در قرن بیستم اساساً ارتباط ما با نور و تاریکی را تغییر داد و چالش های جدیدی را برای خواب به وجود آورد. نور مصنوعی و ارزان همیشه در دسترس است. استفاده گسترده از تکنولوژی های دیجیتال و نور منتشر شده از این همه صفحات نمایش، یکی از بزرگترین چالش ها برای کیفیت یک خواب خوب است.

نورسنجی

درک این موضوع که نور چگونه اندازه گیری می شود، می تواند به شما کمک کند که درک بهتری از میزان نور موجود در محیط و تأثیر آن در خواب خود داشته باشید. دو مقیاس لومن(Lumen) و لوکس (Lux) در سطح جهانی برای اندازه گیری نور وجود دارند. لومن اندازه گیری شدت نور یا روشنایی است که بعنوان منبع نور نیز شناخته می شود. همانطور که نور از منبع حرکت می کند پراکنده شده و از شدت آن کاسته می شود. بنابراین زمانی که ما از نور صحبت می کنیم نه تنها شدت نور بلکه فاصله ما از نور حائز اهمیت است. اینجاست که لوکس بعنوان مقیاس بعدی وارد می شود و در واقع فاکتوری بر لومن به مفهوم میزان نور تابیده شده بر سطح است. مقادیر لومن به شما می گوید که چرا یک لامپ روشن است ولی لوکس به شما میگوید چه میزان نور در محیطی که شما قرار دارید وجود دارد.

میزان Lux در داخل و خارج

Lux می تواند برای مقادیر متفاوت نورهای طبیعی و مصنوعی مورد استفاده قرار بگیرد. در یک روز آفتابی ممکن است محیط شما در حدود 000/150 لوکس باشد و در یک روز زمستانی ابری که خورشید کاملاً مبهم است میزان لوکس تا 1000 واحد کاهش می یابد. در شب در زمانی که تاریکی حاکم می شود، ارزش های لوکس به شدت کاهش می یابد. ماه در آسمان یک لوکس را تولید می کند.

میزان نور یک خانه، نور معمول لامپ و همچنین میزان نوری که از خارج وارد می شود درحدود 300 تا 500 لوکس می باشد. شما باید در طول شب با توجه به حرکت طبیعی و فیزیولوژیکی بدن خود میزان لوکس را کاهش دهید. لوکس مناسب برای فعالیت های قبل از خواب مانند خواندن کتاب باید کمتر از 180 لوکس باشد. این میزان روشنایی شما را هوشیار نگه خواهد داشت و مشکلی برای تضعیف خواب شما ایجاد نمی کند. محیط اتاق خواب شما برای خوابیدن باید نوری کمتر از 5 لوکس را داشته باشد.

نور را برای خواب آماده کنید

توجه به میزان نور در اتاق خواب امری ضروری است. استفاده از پرده ها و پوشش های مناسب میزان نور ورودی به اتاق را کنترل و فیلتر می نماید. توجه داشته باشید که وجود کوچکترین مقدار نور هم می تواند از میزان کیفیت خواب شما بکاهد. چراغ خواب یا چراغ های شب می بایست زمانی مورد استفاده قرار گیرد که شما در طول شب به آن نیاز داشته باشید. بعنوان مثال برای رفتن به اتاق کودک، راه رفتن و .....

 توجه داشته باشید که استفاده از نور قرمز برای این چراغ ها با توجه به طول موج این رنگ از سایر نورها مفیدتر بوده و به خواب لطمه کمتری می زند.

راه های ایجاد تاریکی

بدن انسان، نیاز به زمان دارد تا برای خواب آماده شود. به مرور، میزان نور محیط را قبل از خواب کم کنید تا بدن آماده خوابیدن شود. کم کردن نورها با استفاده از لامپ های کم مصرف با وات پایین می تواند میزان نور مورد نیاز را کنترل کند. ساعات قبل از خواب جداً از نگاه کردن به صفحه تلویزیون، موبایل و سایر ابزار الکترونیک خودداری کنید. این صفحات دارای مقادیر زیاد نور با طیف آبی هستند که برای خواب بسیارمضر هستند. ماسک چشم یا استفاده از چشم بند می تواند به تشدید تاریکی و محافظ در برابر نور مزاحم کمک کند. سعی کنید ماسکی را انتخاب کنید که نرم، راحت و انعطاف پذیر باشد. آگاهی از اثرات نور بر روی بدن، شما را به توجه بیشتر به نوری که در اطراف شما در طول روز و شب است، وادار می کند. اطمینان از یک محیط تاریک، محافظتی برای بهبود کیفیت یک خواب شبانه است.

خرید تخت خواب

 

4  -   تشک و بالش مناسب خواب

اهمیت انتخاب بالش مناسب برای تخت خواب

فاکتورهای زیادی در کیفیت یک خواب تأثیر گذارند که یکی از مهمترین آن ها بالش مناسب در هنگام خواب می باشد. انتخاب بالش اشتباه میتواند موجب سردرد یا کشیدگی گردن و شانه گردد. انتخاب بالش براساس عادات شخصی و نوع خوابیدن شماست.

در مورد موقعیت مطلوب خواب خود فکر کنید. بعضی از مردم عادت دارند به پشت بخوابند. برخی به سمت پهلوهای خود می خوابند. برخی روی شکم، شناخت تمایل شما برای نوع خوابیدن برای انتخاب بالش امری ضروری است. برای پیدا کردن نوع خواب مطلوب خود چندین شب وقت بگذارید. برای این کار چند شب قبل از خواب، دقایقی به پشت، دقایقی به پهلو و دقایقی روی شکم بخوابید تا به مرور بفهمید کدام حالت مطلوب شماست.

1- اگر خوابیدن به روی شکم مطلوب شماست، نیاز به بالشی دارید که نرم و حدالامکان صاف باشد. داشتن یک بالش نرم موجب می شود گردن در راستای ستون فقرات قرار بگیرید.

2- اگر خوابیدن به پشت مطلوب شماست، نیاز به بالشی با ضمانت متوسط دارید. بالش در این حالت نباید ضخیم باشد و نباید گردن شما را به سمت جلو هل دهد و نباید بسیار نازک باشد به نحوی که گردن شما به سمت پایین رفته و نزدیک به تشک گردد.

3- اگر خوابیدن به پهلو مطلوب شماست، می بایست بالشی ضخیم متناسب ارتفاع شانه و کتف خود انتخاب کنید به نحوی که گردن شما را بصورت کامل ساپورت کند و آن را با ستون فقرات هم راستا نگه دارد.

4- اگر مطلوب شما خوابیدن به حالت های مختلف است، باید بالشی را انتخاب نمائید که ضخامت متوسطی داشته و تا حدودی نرم باشد که بتوانید درحالت های مختلف احساس راحتی داشته باشید. محتویات داخل بالش نیز مهم است. اگر شما دچار مشکل پزشکی خاصی هستید مثلاً آسم، آلرژی، درد مزمن گردن، احتمال دارد به یک مواد خاص نیاز داشته باشید و بعضاً مجبور هستید که بهای زیادی برای آن بپردازید.

بالش مناسب برای حالت های مختلف خواب

بالش های پَر عمدتاً از پَر غاز یا اردک پر می شوند

 این بالش ها برای افرادی که به پشت یا روی شکم می خوابند، مناسب هستند. این بالش ها به سبب پر شدن با مواد طبیعی می توانند تا 10سال دارای عمر مفید باشند. با توجه به بازی پَرها در بالش، بعضاً سبب خروج آن ها از بالش شده که برخی ها به دلیل جلوگیری از ایجاد حساسیت و آلرژی از خرید آن خودداری می کنند. این در حالی است که هیچ منبع علمی این موضوع را ثابت نکرده است، که در این حالت می توانید از نمونه های پر شده با پَرهای مصنوعی استفاده نمائید.

بالش های پر شده از پشم و الیاف

اگر از آلرژی شدید رنج می برید، بالش های پشمی یا پنبه ای برای شما مناسب تر است. این بالش ها نسبتاً مستحکم هستند و برای خوابیدن درحالت روی شکم مناسب نمی باشند. اگر خیلی به استفاده از این بالش برای این حالت خواب اصرار دارید، شاید بتوانید نمونه های نازکتر آن را پیدا کنید.

بالش های پرشده از لاتکس(Latex) : این بالش ها معمولا از ساقه گیاهان و الیافی که حالت الاستیک دارند پر می شود. این بالش ها برای افراد مبتلا به آلرژی بسیار مناسب هستند. حالت روی این بالش ها، شکل سر و گردن را به خود می گیرد و عمدتاً خنکی بیشتری دارند. این بالش ها به سبب الیاف مورد استفاده بسیار گران تر از نمونه های دیگر هستند.

بالش های دارای Foam Memory یا فوم حافظه: این بالش ها از پلی اورتان ساخته می شوند و سپس با مواد شیمیایی اضافه مخلوط می شوند. در ابعاد مختلف و بصورت S شکل ساخته می شوند. اگر دچار مشکلاتی در گردن، فک و یا شانه خود هستید، این بالش ها برای شما مناسب است و ساپورت مناسبی از گردن دارند و به سبب مواد مورد استفاده دارای گرما هستند. ممکن است در ابتدا بوی نامطلوبی داشته باشند که به مرور این بو حذف خواهد شد. اگر در خواب تکان های زیادی دارید، این بالش نمی تواند برای شما مناسب باشد چون تغییر حالت های آن از حالتی به حالت دیگر زمانبر خواهد بود و تغییرات آن سریع انجام نخواهد شد.

جالب است بدانید در دنیا بالش هایی با این عناوین تولید شده است که البته بسیاری از آن ها هرگز اثبات نشده است: بالش های مخصوص خروپف، بالش های مخصوص سردرد، بالش های موضعی، بالش های اکسیژن و .......

امیدوارم تا اینجا توانسته باشیم راهنمایی مناسبی برای انتخاب یک بالش خوب ارائه دهیم. یک سرویس خواب دکوچید باید با عناصر مؤثر دیگری در خواب ترکیب بشود تا شما بهترین کیفیت خواب را تجربه کنید. در ادامه به تشریح انواع تشک و مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

تشک خواب

انتخاب تشک مناسب برای سرویس خواب

چه معیارهایی برای انتخاب یک تشک مناسب وجود دارد و به چه نکاتی در انتخاب تشک باید توجه کرد:

1- عمر مفید یک تشک چقدر است و چه زمانی باید تشک را تعویض نمود؟

بطور معمول عمر مفید تشک نزدیک به 8 سال است ولی اگر در خواب خود مشکل دارید تشک می تواند به عنوان یکی از اصلی ترین موضوعات مورد توجه قرار گرفته و تعویض شود.

2- چه مدل تشکی از نظر نوع، متریال و فریم، مناسب است؟

برای انتخاب نوع تشک مناسب از بین تشک های موجود در بازار که معمولاً به تشک های فنری، فنر منفصل (پاکتی یا تشک های طبی و اسفنجی) می توانید مقاله انواع تشک دکوچید را مطالعه کنید تا در زمینه انتخاب تشک اطلاعات کافی داشته باشید. درصورتی که قبل از خرید تشک، امکان تست کردن آن را داشته باشید تا میزان سفتی و نرمی آن را به درستی تجربه کنید(دکوچید در شعب خود این امکان را به وجود آورده است)

انواع تشک های خواب

تشک های فنری : تشک های فنری بیشترین استفاده را در بین انواع تشک های موجود دارند و برای استفاده در همه مدل تخت خواب مناسب می باشند. اسکلت اصلی این تشک ها فنر می باشد. معمولا ساختار این تشک ها از نوع فنر متصل (Bonnel Spring) یا منفصل (pocket Spring) تشکیل می شود.

 تشک ها با فنر متصل(Bonnel Spring) : یکی از رایج ترین سیستم فنری مورد استفاده در جهان می باشد. این مدل از فنرهای متصل و اسفنج تشکیل شده است که فنر های حلقوی با کربن بالا و بعمل آمده در درجه حرارت بالا کیفیت خود را تا سالها حفظ می کند. ساختار چارچوب فنری، هر فنر حلقوی را با سیستم های فولادی به فنر دیگر وصل می کند که یک چارچوب فلزی با دوام که ساختار طبیعی و اورتوپدیکی بدن را محافظت می کند، بوجود می آید. در واقع بیشتر برای استفاده افرادی است که به دنبال تشک های نسبتاٌ نرم هستند.

تشک ها با فنر منفصل(Pocket Spring) : این مدل یکی از پیشرفته ترین سیستم های فنری در جهان می باشد و از فنرهای پاکتی و اسفنج تشکیل شده است. قطر فنر ها کوچکتر از معمول و هر کدام از آنها در یک محفظه پارچه ای پوشانده میشوند. چون تعداد فنر ها در هر متر مربع بیشتر از معمول است و مستقل از همدیگر حرکت می کنند. صدها فنر کوچک قابل انعطاف در کیسه های به هم پیوسته و با عملکردی مستقل از هم قرار گرفته که تسهیل کننده عبور جریان هوا در سطح تشک به منظور جلوگیری از تعریق بدن هنگام خواب می شود و هم چنین بدلیل حالت پذیری فنرهای ریز به صورت مستقل، کمترین فشار بر ستون فقرات را دارد و براحتی با پوزیشن های مختلف بدن حالت می گیرد. مهمترین ویژگی تشک های دارای سیستم فنری منفصل این است که به دلیل ارتجاعی بودن تشک، وزن در سطح تشک پخش میشود. در واقع ارتعاش حاصل از تکان خوردن و غلت زدن فرد به کل تشک منتقل نمی شود.

تشک خواب

 تشک های طبی : تشک های طبی، بدون فنر و خاصیت طبی دارند. ارزان ترین نوع تشک طبی فومی است که سبک وزن، سفت، قابل شستشو و زیپ دار است و جنس آن یونولیت بوده و عمر نسبتا کمی دارد. تشک های طبی نوع اسفنجی، نرم تر و با کیفیت تر هستند. البته بر اساس اسفنج، قیمت و کیفیت تشک طبی نیز متفاوت خواهد بود.

در حال حاضر شرکت دکوچید به عنوان نماینده شرکت رویا، ارائه دهنده انواع تشک های متصل و منفصل و طبی به شرح ذیل می باشد:

جدیدترین نوع تشک خواب مدل اولترا یک می باشد که از سازه فنر منفصل تشکیل شده است. قابلیت خاصی که این مدل تشک دارد این است که از دولایه فنرهای کوچک به نام سِل پاکت یا میکرو پاکت شکل پیدا کرده است که باعث کاهش تنش در سازه های فنری اصلی تشک شده است و نیز حس نرمی بیشتری به کاربر خواهد داد.

 تشک خواب مدل اولترا 2، 3 و 4 از فنرهای منفصل و اسفنج تشکیل شده است. در تشک خواب اولترا مدل 2، بدلیل داشتن فنرهای منفصل از یکدیگر، ارتعاشات حاصل از تکان خوردن فرد به کل تشک منتقل نمی شود و نیز دارای یک پد مجزا است که مموری فوم، داخل این پد قرار گرفته که باعث شکل پذیری تشک، طبق حالت بدن در زمان خواب است. درتشک خواب اولترا مدل 3، اسفنج های داخل تشک به جای اینکه در دو سمت آن قرار گرفته باشند در یک طرف تعبیه شده اند و یک سمت آن پد اسفنج با تراکم بالا قرار دارد که این خصوصیت یک سمت تشک را نرم و سمت دیگر آن را سفت تر کرده است.

نوعی دیگری از تشک های فنری که شرکت دکوچید ارائه دهنده آن می باشد، تشک مدل بونل ( فنر متصل) که از فنرهای متصل، اسفنج  و نمد تشکیل شده است. این مدل از تشک به 6 دسته تقسیم بندی شده است که تفاوت بین آنها در استقامت فنر و تراکم اسفنج داخل تشک می باشد. اسکلت فنر متصل یکپارچه، به همراه فریم فلزی و فنرهای تقویتی در کنارهای این مدل تشک از مزایای آن می باشد. لایه موکت ترموفلت جهت محافظت از روی تشک در برابر اسکلت فنری قرار گرفته و هم چنین استحکام و راحتی بیشتر اسکلت تشک را به همراه دارد. همچنین به دلیل تنوع زیادی که دارد تقریبا تمامی سلایق متناسب با نرمی و سفتی تشک را، می تواند پوشش بدهد و برای وزنهای مختلف در نظر گرفته شده است.

تشک خواب مدل مدیکال رویا به تشک های طبی معروف اند که از اسفنج های چند لایه تشکیل شده اند و بیشتر در درمان بیماریهای عضلانی و استخوانی به کار می رود. این نوع تشک ها نیز به 4 دسته تقسیم بندی شده است. مدل مدیکال 1، تنها تشک طبی رویا است که دارای یک لایه فنر نازک (سِل پاکت) می باشد که بین دو لایه اسفنج قرار گرفته است. استفاده از این ترکیب حالت فنری به اسفنج داده و همچنین جریان هوا در تشک ایجاد خواهد شد. سل پاکت موجود در این تشک باعث تطبیق و هم تراز نمودن ستون فقرات در یک خط می شود.

مدل های مدیکال 2، 3 و 4 کاملاً بدون فنر هستند و تفاوتشان در تراکم اسفنج کار شده می باشد.   

تشک خواب طبی

 بودجه شما چقدر است؟

بودجه هر فرد یا خانواری در نهایت تعیین کننده در انتخاب است. طبیعتاً در بین تشک ها، تشک های طبی(Medical) قیمت بالاتری داشته، سپس تشک های فنر منفصل (پاکتی) و بعد از آن تشک های فنری هستند. البته در بین تشک های فنری با توجه به گستردگی مدل و متریال مصرفی انتخاب های خیلی خوبی می توان داشت. توجه به سفتی و نرمی تشک و میزان بازی آن بسیار حائز اهمیت است.

توجه به سختی تشک

اگر میزان سختی تشک را حداکثر 10 فرض کنیم، بیشتر مردم سفتی بین 5 تا 7 را ترجیح می دهند که برای حالت های مختلف خوابیدن مناسب تر است. افرادی که به پشت یا روی شکم می خوابند تشک های سفت تر را ترجیح می دهند.

توجه به وزن افراد

توجه به وزن فرد در انتخاب تشک بسیار حائز اهمیت می باشد و افراد می بایست متناسب وزن خود، تشک مرغوب را تهیه کنند. استقامت فنرها، ابرها، اسفنج ها و فوم های مورد استفاده تماماً با وزن فرد مرتبط خواهد بود.

5  -  زمان مناسب برای رفتن به تخت خواب

هر انسان بزرگسالی به طور متوسط نیازمند 7 الی 9 ساعت خواب است. میزان خواب افراد متناسب با میزان انرژی مورد نیاز آن ها در طول روز است و افراد برای داشتن بهترین راندمان می بایست به این بخش از زندگی خود اهمیت خاصی دهند. درخصوص زمان مناسب برای خوابیدن افراد مختلف نمی توان نسخه یکسان داد و هر فرد می بایست متناسب ساعت بیولوژیک بدن خود رفتار کند و به موقع به سمت اتاق خواب برود. به طول معمول حدود ساعت 9 الی 11 شب بهترین زمان برای خوابیدن است و افراد باید سعی کنند، زمان مناسب خواب خود را پیدا کرده و برای آن اهمیت قائل شوند. چند نکته که در طول این مقاله به آن اشاره شد، مثل نگاه نکردن به صفحه موبایل، تلویزیون و .... تنظیم نور اتاق، عدم فعالیت هایی که باعث بالا رفتن تمرکز و دقت در مغز شود، قرار ندادن تلفن های بی سیم و امواج غیر ضروری در اتاق خواب، همه و همه به یافتن زمان خواب واقعی افراد کمک شایانی می کند. شناخت درست از فعالیت ها و ساعت های بیولوژیک بدن امری ضروری است که می بایست مدنظر قرار گیرد. خیلی زود به رختخواب رفتن و یا دیر به رختخواب رفتن باعث می شود نظم خواب دچار اختلال شده و تأثیرات آن بصورت مستقیم بر کیفیت خواب و به طبع آن بر میزان انرژی افراد و شادابی آن ها در طی روز تأثیرگذار خواهد بود. برای پیدا کردن میزان خواب ایده آل مورد نیاز خود، برای مدتی آگاهانه، زمان های مختلف را بررسی کنید و حالت زمانی بیشترین انرژی و کیفیت خواب را بدست آورید.

تا اینجای مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی درخصوص پیش نیازها با نکات حائز اهمیتی که برای خوابیدن وجود دارد را به شما ارائه دهیم. معرفی یک سرویس خواب خوب، نیازمند داشتن اطلاعات کافی و جامع از تمام پارامترهایی است که بر روی خواب تأثیر می گذارد. شاید شما بهترین سرویس خواب را از هر لحاظ مثل متریال، راحتی، زیبایی، قیمت و .... تهیه کنید ولی عدم توجه به نکات ذکر شده ممکن است باعث شود، شما یک خواب دلچسب را تجربه نکنید. اگر کمی دیگر با ما همراه باشید، اطلاعات کامل تری از انواع سرویس خواب را به شما ارائه خواهیم کرد.

6  -  مواد اولیه مورد استفاده در سرویس خواب

معرفی انواع متریال مورد استفاده در سرویس های خواب

امروزه سرویس های خواب از متریال های زیر و یا ترکیبی از آن ها ساخته می شود:

6-1) چوب

6-2) ام دی اف

6-3) نئوپال

6-4) پارچه

6-5) فلزی

6-6) یراق آلات و انواع آن

6-1) چوب

انصافاً جذاب ترین متریال برای ساخت یک سرویس خواب چوب است. انواع چوب ها برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. چوب هایی از قبیل گردو، راش، تبریزی و صنوبر و....... زیبایی بافت چوب، بوی چوب، استحکام چوب، ظرافت چوب، همه و همه عواملی است که محبوبت آن را بالا می برد. ولی قیمت، پیچیدگی فرآیند تولید، حساسیت در رنگ، باعث میشود استفاده از این متریال با قیمت بالایی همراه باشد و تهیه آن برای همه امکان پذیر نباشد. از این رو بشر به فکر افتاده تا جایگزین مناسبی برای آن پیدا کند.

6-2) ام دی اف

ورق های ام دی اف(MDF) و ملامین و تفاوت آن ها:

بسیاری از مردم شناخت کافی نسبت به این متریال ندارند و بعضاً دارای اطلاعات گنگ و مبهمی نسبت به این مواد هستند. ابتدا سعی می کنیم اطلاعات شما را نسبت به این مواد تا حدودی بیشتر کرده و سپس مزایا و معایب آن را برای شما ذکر کنیم.

ام دی اف (Mdf) مخفف  Medium-density fibreboard می باشد. در فرآیند تولید ام دی اف، قطعات چوب را با دستگاه های خرد کن، خورد می کنند و سپس قطعات کوچک چوب را طی یک فرآیند پخت، بصورت خمیر درمی آورند. ذرات خمیر شده با چسب فرمالدهید فراوان وارد یک دستگاه پرس بزرگ شده و در آنجا تحت فشار زیادی قرار میگیرند (متناسب این فشار، فشار بر روی صفحات HDF وHDF را هم داریم که دارای کاربردهای متفاوتی هستند). بعد از فرآیند پرس، ورق ها در ابعاد مشخص برش خورده و سایز می شوند. اصطلاحاً در این مرحله به این ورق ها ام دی اف خام گفته می شود. ورق های ام دی اف به دلیل تراکم بالای خود برای استفاده در محیط هایی که احتمال نفوذ آب وجود دارد (مثل آشپزخانه) کارایی بهتری دارند ولی به دلیل میزان فرمالین مورد استفاده در این ورق ها برای سلامتی خیلی مناسب نمی باشند.

6-3) نئوپال

نئوپان یا چیپ برد (Chipbourd)، فرآیندی شبیه به تولید ام دی اف دارد ولی چند تفاوت اصلی در آن وجود دارد. اول آنکه قطعات چوب تا حدودی خورد می شوند و سپس با چسب چوب و تحت پرس زیاد تولید می شوند. وزن سبک تر، سلامت محصول از نظر شیمیایی، کارایی بالاتر از لحاظ فنی، پیچ خور بودن، تمام مزیت های آن نسبت به ام دی اف می باشد و با این تفاوت که در مقابل آب و رطوبت زیاد حساس تر از ام دی اف است.

طبیعتاً نئوپان خام یا ام دی اف خام قابلیت استفاده در تولید یک محصول را ندارد و نیازمند است که در ابتدا روکش شوند. انواع روکش های مورد استفاده شامل: ملامین، هایگلاس، لترون و ..... می باشد. چون روکش مورد استفاده بر روی هر دو ورق  قابل استفاده است، بعضاً تشخیص یک ورق از روی روکش آن جز برای متخصصین این حوزه میسر نیست و سایر افراد صرفاً با مشاهده مقطع برش خورده آن می توانند یک ورق روکش شده را تشخیص دهند.

شرکت دکوچید در تمام تولیدات خود با هدف حفظ سلامتی و جلوگیری از هزینه های بی دلیل که صرفاً از عدم شناخت عموم مردم ناشی می شود، بیشتر محصولات خود را از جنس نئوپان و با روکش ملامین تهیه میکند.

اصطلاحاً به این ورق ها در لفظ عامیانه ورق های ملامینه گفته می شود(ورق نئوپان با روکش ملامین) از مزایای روکش های ملامین ضد خش بوده و دارای قابلیت بالا در تمیز کاری است.

روش دیگر برای استفاده از ام دی اف یا نئوپان خام در محصولات، رنگ آمیزی آن است که نیازمند مهارت افراد خاص و یا استفاده از تکنولوژی های جدید برای یکنواخت در آوردن ضخامت رنگ است.

روش دیگر برای ایجاد پوشش روی سطح ام دی اف خام، استفاده از روکش های مصنوعی است که اصطلاحاً با عناوین وکیوم و یا ممبران شناخته می شوند. در این حالت سطح ام دی اف خام پس از سمباده کاری چسب زده شده و یک لایه نازک از روکش های پلاستیکی روی آن قرار می گیرد. سپس وارد دستگاهی شده که از پائین با قدرت مکش بسیار بالا و حرارت، روکش را بصورت یکنواخت روی سطح کار می چسباند. شرکت دکوچید با توجه به دارا بودن خط کامل تولید در فرآیند محصولات خود از تمام روش ها استفاده می نماید.

6-4) پارچه

متریال پارچه از قدیم برای پوشش و تزئین تخت ها مورد استفاده قرار می گرفته است و امروزه نیز با تنوع بسیار زیادی مورد استقبال برخی از مردم می باشد. ظرافت اجرا و امکان نظافت از پارامترهای اصلی در خصوص استفاده از این متریال در سرویس های خواب است.

6-5) فلزی

استفاده از فلز یا ترکیب آن با سایر متریال ها نیز طرفداران خاص خود را دارد و در دوره های متفاوت با استقبال و یا عدم استقبال خریداران مواجه میشود. استفاده از فلز، سبب افزایش استحکام و بعضاً کاهش قیمت یک محصول میگردد ولی به سبب طبع سرد آن در مقابل طبع گرم چوب، طرفداران خاص خود را دارد.

6-6) یراق آلات و انواع آن

در این بخش، اطلاعاتی مختصر درخصوص یراق آلات مورد استفاده در این صنعت را حضورتان معرفی میکنیم. منظور از یراق در واقع اتصالات مورد استفاده در یک محصول می باشد. شاید اسم بسیاری از برندهای معروف از جمله Blum اتریش یا Heflem آلمان رو شنیده باشید. این دو شرکت اروپایی در واقع پیشتازان این صنعت هستند و محصولات آن ها طرفداران بسیار زیادی در سطح دنیا دارند. مکانیزم خاص طراحی و توجه به جزئیات و استفاده از بهترین مواد اولیه ویژگی اصلی این 2 برند هستند. در بازار ایران هم این دو برند کاملاً شناخته شده هستند ولی تفاوت قیمت این برندها با سایر برندها به قدری زیاد است که بخش عمده ای از مردم توان خرید و استفاده از آن ها را ندارند. برندهایی مثل Unihoper ،Fantoni ،Belka ،Massan ،Samef برندهای خارجی لهستانی، چینی و ترک هستند که در بازار ایران حضور فعالی دارند. اختلاف قیمت این برندها با برندهای مثل Blum بازار گسترده تری را برای آن ها ایجاد کرده است.

برندهای ایرانی هم ظرف این چند سال فعالیت های خود را گسترش دادند و با تمرکز بر روی تولید محصول با کیفیت به مرور جایگاه خود را در بازار پیدا کرده اند. متأسفانه واردات بی رویه یراق آلات بی کیفیت چینی و ترک به این صنعت ضربه های زیادی را وارد کرده است. حال فارغ از بحث برند شناسی، به چند نکته درخصوص یراق آلات مصرفی می پردازیم. شاید پرمصرف ترین و اصلی ترین یراق مصرفی درمحصولات که مخاطب با آن سر و کار دارد اول ریل و دوم لولا است.

ریل های ساچمه ای پرمصرف ترین یراق آلات است که در واقع ریلی با مکانیزم بسیار ساده است و تعداد ساچمه های آن، ضخامت ورق و در نهایت دو یا سه زمانه بودن آن، بسیار اهمیت دارد. منظور از ریل سه زمانه، ریلی است که طی سه مرحله در طول باز شده و کمک می کند که باکس کشو بصورت کامل از محفظه خارج شود و دسترسی به انتهای باکس میسر گردد. در ریل دو زمانه، بخشی از باکس کشو در محفظه باقی می ماند. ریل های نیمه آرام بند و آرام بند، ریل های دیگری هستند که هنگام بسته شدن به دلیل مکانیزم طراحی شده به آرامی بسته می شوند و لذت و تجربه خاصی را برای مصرف کننده ایجاد می کنند. قیمت این ریل ها تفاوت فاحشی با ریل های ساده ساچمه ای دارند.

کمد

میز تحریر

درخصوص لولا ها، متناسب زاویه ای که درب محصول نیاز به باز شدن دارد، تفاوت های آنها مشخص میشود. بعنوان مثال در بازار لولای 90، 135، 180 و .... وجود دارد. تمام این لولاها مکانیزم ساده و آرام بند نیز دارند. معمولاً برای عملکرد بهتر در یک محصول از لولای آرام بند و معمولی به طور همزمان استفاده می شود. در مکانیزم و طراحی لولاهای مختلف نوع ورق مورد استفاده و امکان رگلاژ و قدرت فنری لولا بسیار حائز اهمیت است. در هنگام نصب، نصاب ها دوست دارند از یراق آلاتی استفاده کنند که امکان رگلاژ بالایی داشته باشد تا در انتها، کار نصب شده تمیز تر و باکیفیت تر دیده شود. درخصوص بحث یراق آلات، اطلاعات و جزییات بیشتر، شاید نیاز به چندین صفحه مقاله و تجربه باشد. در اینجا سعی کردیم در خصوص این موضوع، اطلاعات کلی را در اختیار شما قرار دهیم.

7  -   مقایسه انواع ورقها از لحاظ کیفیت و قیمت

با توجه به مطالب گفته شده میتوان تفاوت بین ام دی اف و نئوپان را فهمید. قیمت ام دی اف نسبت به نئوپان بیشتر است ولی استفاده از نئوپان در تولید مواد اولیه بسیار باصرفه تر است. همچنین برشکاری در نئوپان راحت تر اجام میشود. ضمنا وزن نئوپان نسبت به ام دی اف بسیار سبک تر میباشد. ولی ام دی اف در برابر آب قوی تر از نئوپان عمل میکند. اینک تا حدودی میتوان تفاوت میان این دو محصول را رصد کرد. البته باید گفت در تمامی مواقع، قیمت تمام شده، ام دی اف از نئوپان گرانتر خواهد بود.

8  -   سبک ها و مدلهای سرویس خواب

همانطور که در ابتدای این مقاله در مورد تاریخچه تخت خواب ها و تغییراتی که در طول زمان داشته اند صحبت کردیم، باید بگوئیم که سبک های تخت خواب ها هم در طول زمان تغییراتی داشته اند و عواملی چون نوع متریال های موجود در هر زمان، سلایق و مد بر طراحی ها تأثیر زیادی داشته است. همانند بسیاری از موضوعات دیگر انواع سرویس خواب از لحاظ سبک به دو بخش اصلی مدرن و کلاسیک تقسیم بندی می شوند. از لحاظ مدل تنوع بسیار زیاد است ولی در مجموع می توانیم آنها را به چهار بخش زیر تبدیل کنیم و مابقی را زیر مجموعه اینها در نظر بگیریم.

8-1) سرویس خواب مدرن

8-2) سرویس خواب اسپرت

8-3) سرویس خواب کلاسیک

8-4) سرویس خواب مدرن کلاسیک

9   -    مقایسه سبک های سرویس خواب

تخت خواب های مدرن عمدتا هم در طرح، هم در استفاده از متریال و هم در رنگ، بسیار ساده تر هستند و به سبب سادگی و نداشتن پیچیدگی های عمده در طراحی، طرفداران خاص خود را دارند. این دلیل سبب شده، هیچ گاه دچار دمودگی و یا از مد افتادن نشوند. متریال اصلی تخت خواب های مدرن، صفحات نئوپان و ام دی اف است و بعضاً از فلز و پارچه هم در آن ها استفاده می شود. تخت های مدرن عمدتاً از لحاظ سایز و ابعاد، بسیار جمع و جورتر از تخت خواب های کلاسیک هستند. در تخت خواب های کلاسیک عمدتاً ابزارها و کارهای دست زیادی وجود دارد. طرح ها دارای خصوصیات متفاوت هستند که بعضاً شلوغ مثل وجود گل و طرح های پیچیده و یا بعضاً خطوط صاف و طرح های ساده تر دارند. در گذشته به سبب وجود فضاهای بزرگتر در منازل سایز تخت خواب های کلاسیک عمدتاً بزرگتر از تخت خواب های مدرن امروزی بود. متریال اصلی کارهای کلاسیک چوب بوده و با موارد دیگر ترکیب می شود.

در یک تقسیم بندی دیگر درخصوص انواع سبک های تخت خواب جزئیات فنی و متریال اهمیت بیشتری پیدا می کنند. بعنوان مثال: مبل های تخت خوابشو و تخت خواب کمجا (تاشو) که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. مکانیزم متناسب مورد استفاده در این مبل ها، حالات و انواع مختلفی به وجود می آورد که توضیح آن در قالب این مقاله نمی گنجد. یا بعنوان مثال دیگر تخت خواب های Poster یا Canopy تخت خواب هایی هستند که در چهار طرف تخت خواب، ستون های بلندی نصب و طراحی می گردد و بعضاً با پارچه یا سایز زیور آلات تزیین می گردند یا بعنوان مثال تخت خواب های دو طبقه که شاید در دوران کودکی تجربه کرده باشیم.

تخت خواب

تخت خواب

 

یا تخت خواب های Trundle که تخت خواب هایی هستند ساده که در زیر تشک اصلی یک تشک مهمان وجود دارد و به سادگی از طریق ریل و چرخ تشک ، قابل خارج کردن و استفاده کردن است.

تخت خواب

از این رو می بینیم که در تقسیم بندی سبک های تخت خواب به این طریق تنوع بیشماری وجود دارد که در تقسیم بندی های مختلف بین 20 الی 53 دسته بندی وجود خواهد داشت. یک نکته بسیار جالب در طراحی انواع تخت خواب ها، سایز بندی های متفاوت است که همیشه اسامی آن را شنیده ایم ولی ممکن است دسته بندی و اصول آن را ندانیم. در زیر اسامی و سایز بندی تخت خواب ها را برای شما شرح خواهیم داد.

 

 ابعاد تخت خواب بر اساس اینچ                                                  انواع تخت خواب بر اساس سایز

 Twin                                                                                               75*39           

  Twin Extra long                                                                             80*39          

 Three Quarter                                                                               75*48          

 Super Single                                                                                84*48          

 Full/Double                                                                                  75*54          

 Full Extra Long                                                                            80*54          

 U.S. Queen                                                                                 80*60          

 Qlympic Queen                                                                            80*66          

 California Queen                                                                           84*66          

 California King                                                                              84*72          

Eastern King                                                                                80*76          

 

10  -  تفاوت خرید از یک برند یا کارگاه

جالب است بدانید، برندهای ایرانی در یک جامعه آماری بصورت میانگین عمری 25 ساله دارند. در حالی که این عدد در شرکت های خارجی بسیار بالاتر می باشد. شاید این تجربه و مفهوم برای شما کمی ناشناخته باشد. در این قسمت سعی می کنیم بطور مختصر توضیحاتی در این خصوص ارائه نماییم. زمانی که شما از یک کارگاه خرید خود را انجام می دهید، احتمالاً قیمت های مناسب تری پیدا میکنید ولی متعاقب آن موضوعاتی از قبیل زیر شما را درگیر خواهد کرد.

 1. در ابتدا ممکن است چیزی که به شما به عنوان نمونه نشان داده می شود با محصول ساخته شده تفاوت داشته باشد. این تفاوت می تواند در ظاهر محصول مشخص نباشد. البته تشخیص و درک اولیه آن برای یک آدم غیر متخصص بسیار دشوار است.
 2.  در خصوص زمان تحویل بدقولی های زیادی بوجود آید.
 3. در زمان تحویل برای حمل و نقل و هزینه های آن مشکلات زیادی را تجربه کنید.
 4. برای حمل در طبقات مجبور باشید هزینه های زیادی را پرداخت کنید.
 5. در نهایت محصولی که در منزل شماست با توجه به عدم تخصص و دانش کافی، ممکن است دارای مشکلات فنی و یا ایرادات دیگری هم باشد.
 6. علاوه بر تمام نکات ذکر شده ممکن است محصول شما دارای مشکل یا یک ایراد فنی در طول زمان شود که متاسفانه در خرید از کارگاه های کوچک و بدون خدمات پس از فروش، کسی پاسخگو نیست و حتی ممکن است، اصولا این کارگاه دیگر وجود خارجی نداشته باشد. در نقطه مقابل اگر شما با یک تفاوت قیمت جزئی، محصولی را از یک برند یا یک شرکت معتبر تهیه کنید، تمام این تفاوت ها را لمس خواهید کرد.

تولیدی سرویس خواب و تخت خواب دکوچید

شرکت دکوچید سعی کرده است از مرحله فروش، تولید، توزیع و خدمات همواره پاسخگو باشد. تجربه تلخ خرید از بورس های این صنعت در خرید یک سرویس خواب، یک میز تحریر یا حتی یک کمد ساده و یا درب ریلی و بالاتر از همه درخرید مبلمان منزل برای بسیاری از افراد تکرار شده است. امیدواریم شما هم در خرید خودتان هوشمند باشید و فریب قیمت و وعده های زبانی افراد سودجو را نخورید.


11  -   طول عمر یک سرویس خواب به طور معمول

سوال فوق یکی از اصلی ترین دغدغه ها و سوالات مشتریان در زمان خرید یک محصول است. حال این محصول ممکن است، سرویس خواب باشد، یک تخت خواب ساده باشد یا حتی کالاهایی چون کمد لباس، جاکفشی، میز تحریر و غیره نیز شامل این دغدغه خریداران محترم میباشد. البته باید بگویم، اعلام عدد دقیقی برای این سوال خیلی منطقی نیست. طول عمر یک محصول علاوه بر متریال مصرفی، یراق مصرفی و نوع طراحی، به نحوه نگهداری محصول هم بسیار وابسته است. اما طول عمر مفید یک سرویس خواب تمام چوب (البته از نوع مرغوب) بسیار بالاتر از یک سرویس خواب از جنس ملامین یا ام دی اف است و البته قیمت آن هم تفاوت بسیار زیادی دارد. درخصوص طراحی و طول عمر محصول، یک مثال ساده را بیان می کنیم. بعنوان مثال تخت خواب آدونیس تولید شده در دکوچید با تخت خواب دیانا یا تخت خواب هرمس تولید شده در این شرکت تماماً از یک نوع متریال و یراق آلات می باشند اما به سبب استحکام و اتصالات این دو تخت خواب، طول عمر آن به راحتی بیش از دو یا سه برابر تخت خواب آدونیس خواهد بود. فارغ از همه این موضوعات اگر محصولات به درستی جابجا شوند و در طول زمان مورد استفاده، ضربه خاصی که سبب باز شدن اتصالات و از بین رفتن بدنه محصول شود، اتفاق نیفتد یک سرویس خواب از جنس ام دی اف یا ملامین به راحتی بین 5 الی 7 سال عمر مفید خواهد داشت و بعد از آن متناسب با نوع نگهداری می تواند سال های سال بدون کوچکترین کاهشی در کارایی آن مورد استفاده قرار گیرد.

امید است مقاله فوق راهگشای شما در جهت خرید، انتخاب و تهیه یک سرویس خواب خوب گردد. دکوچید را در اینستاگرام فالو کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  ۷۳۰۱۹۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.


منابع:

https://19thct.com/2017/10/27/the-history-of-the-bed-from-horse-hair-to-now-how-have-they-changed/

http://www.thehistoryblog.com/archives/34491

https://www.cathousebeds.com/about-cathouse-antique-iron-beds/history-of-antique-iron-beds/

https://www.lionmattresses.co.uk/blogs/memory-foam-mattress-news/the-history-of-mattresses

https://www.ghostbed.com/education/timeline-and-history-of-adjustable-base-bed/

http://www.thehistoryblog.com/archives/2277

http://blog.soakandsleep.com/blog/2014/05/16/history-of-the-bed/

http://www.moblha.com/bed-history/

http://blog.soakandsleep.com/blog/

www.leelongunds.cu.uk/blongs/thimpotance of a good quality-bed

Sleep.myplus.com/library/category/article1.html

Sleepopolis.com

www.homestratossphere.com

منبع:
برچسب ها:


  ارسال نظر
  نظرات بعد از تایید مدیریت چاپ خواهند شد.
  عبارت داخل تصویر
  جستجو

  طراحی هوشمند اتاق خواب
  طراحی هوشمند اتاق خواب

  در طراحی اتاق خواب، ایده های جالب و هوشمندانه جدیدی در حال انجام و شکل گیری میباشد. با توجه به کوچک شدن منازل و خانه ها، کم کم کمبود فضاها در اتاق خواب و برای چیدمان سرویس خواب مشهود میباشد. طراحی یک اتاق خواب فقط برای ایجاد فضای خالی نیست بلکه استفاده صحیح از تمامی فضاهای موجود میباشد. ترکیبی از سبک های مدرن و سنتی و کلاسیک و آگاهی از فضاها، به ایجاد تعادل و هماهنگی، کمک بسیاری خواهد کرد. وجود فض...

  بیشتر بخوانید

  رنگ سرویس خواب و تاثیر آن بر اتاق خواب
  رنگ سرویس خواب و تاثیر آن بر اتاق خواب

  امروزه انتخاب رنگ برای اتاق خواب وسرویس خواب یکی از مسائل مهمی است که ذهن خریداران کالای خواب را به خود مشغول کرده است. در خرید سرویس خواب قطعات زیادی مثل تخت و دراور و میز آرایش وغیره وجود دارد که بیشترین فضای اتاق را در بر خواهد گرفت. حال میخواهیم ببینیم آیا رنگ سرویس خواب بر روی کیفیت خواب افراد اثر میگذارد؟جواب بله است در علم روانشناسی مباحث زیادی در خصوص چگونگی تاثیر رنگ در خلق وخوی افراد وجو...

  بیشتر بخوانید

  فضای مورد نیاز برای خرید کتابخانه شخصی و خانگی
  فضای مورد نیاز برای خرید کتابخانه شخصی و خانگی

  امروزه کتابخانه های شخصی در کنار چیدمان سرویس خواب و تخت خواب و دیگر وسائل بسیار پر اهمیت تر شده است. کوچک شدن خانه ها و آپارتمان نشینی باعث گردیده است تا محیط های خانوادگی کوچکتر شود. وجود یک کتابخانه شخصی در خانه های ایرانی برای بسیاری از خانواده ها از قدیم لازم بوده است. ...

  بیشتر بخوانید

  تبدیل سرویس خواب اتاق خواب به سوئیت هتل 5 ستاره
  تبدیل سرویس خواب اتاق خواب به سوئیت هتل 5 ستاره

  شاید خاطره حضور در یک هتل لوکس و استفاده از تخت خواب و سرویس خواب عالی و زیبای آن در خاطر بسیاری از افراد مانده باشد. تعریف و تمجید از آن فضا و تلاش برای رفتن دوباره به آن هتل و ترغیب دوستان به استفاده از تخت خواب و سرویس خواب فلان هتل، کاری است که اکثر ما بعد از استفاده از هتل جذاب و تمیز انجام میدهیم. شاید در ذهن شما نیز این سوال مطرح شده باشد که چرا این محل به فضایی دلچسب و ناب تبدیل شده است. ...

  بیشتر بخوانید

  میز تحریر یا کتابخانه !!!؟؟
  میز تحریر یا کتابخانه !!!؟؟

  وجود میز تحریر به عنوان بخشی از وسایل چوبی داخل منزل و محل کار دارای اهمیت خاصی برای خانواده ها میباشد. امروزه به علت وجود لپ تاپ و کامپیوتر و همچنین مشغله های زیاد کاری، بسیاری از امور کاری و مطالعه و برنامه ریزی و انجام کارهای مالی در داخل منزل انجام میشود. همچنین خانواده هایی که دارای فرزندان محصل هستند، با توجه به شرایط بدنی و سلامت فرزندان خود نیاز به محلی برای قرار گرفتن و انجام تکالیف، لازم...

  بیشتر بخوانید

  چیدمان تابلوها روی دیوار
  چیدمان تابلوها روی دیوار

  چیدن تابلو و قاب عکس بر روی دیوار یکی از ایده‌های دکوراسیون داخلی خانه است که طرفداران بسیاری دارد و در بسیاری از خانه‌ها می‌توان دیواری را دید که از عکس‌های خانوادگی اعضای خانه و خاطرات آن‌ها پرشده است و یا تابلوهایی زیبا و متناسب با دکوراسیون منزل همراه قاب هایی زیاد به دیوار آویزان شده است. ...

  بیشتر بخوانید

  اهمیت دیوار پوشها بر زیبایی اتاق خواب و سرویس خواب
  اهمیت دیوار پوشها بر زیبایی اتاق خواب و سرویس خواب

  داشتن دیوار پوشهای زیبا و هماهنگ با سرویس خواب، اتاق خواب هایی رویایی و زیبا را بوجود آورده است. ترکیب رنگهای جدید و شاد با دیوارپوشهای رنگارنگ، باعث ایجاد نشاط و شادی در اتاق خواب و در کنار سرویس خواب خواهد شد. این کار باعث لذت بردن از ماندگاری در اتاق خواب نیز خواهد شد. در این مقاله به چندین ترکیب دیوار پوش و کاغذ دیواری با رنگ های جذاب در اتاق خواب و هماهنگ با سرویس خواب خواهیم پرداخت. طراحی ای...

  بیشتر بخوانید

  سرویس خواب دو نفره تولیدی در دکوچید(2)
  سرویس خواب دو نفره تولیدی در دکوچید(2)

  در مقاله سرویس خواب دو نفره تولیدی در دکوچید پارت یک، تولیدات سرویس خواب دو نفره آدونیس، وستا، دیانا و هرمس را توضیح دادیم. در این مقاله سعی شده است مابقی سرویس خواب های دونفره تولیدی در دکوچید را بازگو و توضیح دهیم. سرویس خواب دو نفره ماهور شامل یک تخت خواب دو نفره، میز آرایش ماهور و پاتختی با نام تجاری پاتختی ماهور میباشد. در تخت خواب دو نفره ماهور علاوه بر امکان سفارش تخت خواب بصورت کشودار و بد...

  بیشتر بخوانید

  24 مدل میز تحریر تاشو با طراحی جالب
  24 مدل میز تحریر تاشو با طراحی جالب

  میز تحریرهای تاشو با توجه به کوچک شدن آپارتمان ها و خانه ها و نیاز محصلین و همچنین نیاز به انجام امور کاری بعضی والدین و افراد در منزل ایجاد شده است. بسیاری از وسائل و لوازم خانه نیز خواه ناخواه، کوچک و جمع و جور شده است. خانواده ها مجبور هستند بسیاری از اقلام بزرگ خانگی خود را یا بصورت موقت و یا همیشه جمع و کنار بگذارند. زیرا کمتر خانه ای یافت میشود که فضای اضافی در خود داشته باشد. ایده ساخت وسائ...

  بیشتر بخوانید

  انواع کابینت آشپزخانه + مزایا و معایب
  انواع کابینت آشپزخانه + مزایا و معایب

  پرکاربردترین و جذاب‌ ترین قسمت هر خانه ‌ای که تاثیرعمده‌ بر زیبایی خانه دارد، آشپزخانه است. آشپزخانه، محور اصلی خانه شما ست و طبیعی ست که کارایی و جلوه بصری آن، حرف اول را می‌زند. کابینت‌ ها، مهم‌ ترین بخش آشپزخانه شما محسوب می‌شوند و در نگاه اول، توجه بیننده را به سمت خود جلب می‌نمایند، بنابراین در انتخاب کابینت آشپزخانه باید بسیار با دقت بود. ...

  بیشتر بخوانید
  مقایسه محصول

  جهت مقایسه دو یا سه محصول، صفحه محصول مورد نظر را باز کنید و سپس بر روی دکمه مقایسه محصول کلیک کنید

  تماس با کارشناس
  جهت برقراری تماس کارشناس با شما و پاسخ به سوالات شما، لطفا شماره تماس و نام خود را برای کارشناس ارسال نمایید.

  لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
  لطفا شماره موبایل خود را وارد نمایید.
  عبارت داخل تصویر
  لطفا عبارت داخل تصویر را وارد نمایید.